Anketa:
Pridaj videoTest Honda Forza 750 (2025) - keď sa motorka skríži s maxiskútrom - Video
ZdieľaťPridané: 15.07.2025 Pridal: Herghott
Čitatelia: 148 [Redakčné videá - Test] Dĺžka: 13:41
Po teste crossoverového X-ADV tu máme jeho cestnejšiu sestru, Forzu 750. Pri nej sme nikdy nemuseli šetriť chválou, a inak tomu nebude ani dnes. Nech sa páči, cestná a pohodlná Honda Forza 750 2025!
Honda Forza pre 2025 vylepšuje výbavu, praktickosť a estetiku
Horami aj veľkomestami na novej Honda Forza 750 (2021)
Kamera a strih: Peter Fischer
Hudba: Blank Slate - VYEN
Ďalšie videá od tohto autora:
Súvisiace články:
- Horami aj veľkomestami na novej Honda Forza 750 (2021) - Herghott
- Honda Forza pre 2025 vylepšuje výbavu, praktickosť a estetiku - Redakcia
- Naozaj robustný maxiskúter Honda ADV350 (2022) - Herghott
- Prvý test: Honda Integra 2014 - skúter alebo motorka? - zeON
- Test minirakety Honda SH300i - Herghott
- Test Honda SCV 100 Lead po 10 000 km - Awia
- Predstavujeme Honda Forza 300 2018 - Awia
- MINITEST HONDA FORZA NSS 250X (MF08) - TTom
- Honda ADV 350, takmer dokonalý skúter - recenzia majiteľa - MajoKE
- Test Honda Forza 350 2021 - ešte viac sily v modernom balení - Herghott
Diskusia:
Pridať príspevok môže len registrovaný používateľ, člen Motoride Klubu.
Súvisiace videá:
Redakčné videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!