ISSN 1336-6491 | Online: 1679 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29908
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17666)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12242)
Hodnotenie: (12 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (19)  [Verzia pre tlač] Tlač

Yamaha Tricity - Trojkolka pre dospelých 3/5

 Zdieľať

Pridané: 20.04.2015 Autor: MajoKE
Čitatelia: 36143 [Vaše stroje - Moja motorka]

Jazda v meste a v daždi

Tak tu si vieme veľa dovoliť. Mne sa dostávalo do mierneho pošmyknutia zadné koleso, ale vyslovene som to preháňal a skúšal. Na bežnom skútri by som si to nedovolil, na Pcx-kách som sa, párkrát v teniskách, pred pádom odrazil nohou od zeme a takmer mi prsty vybehli z tenisiek.

  Rovná podlaha má svoje výhody, ale znemožňuje vytvoriť väčší kufor.
Rovná podlaha má svoje výhody, ale znemožňuje vytvoriť väčší kufor.

Všimni si, že blatníky, okrem toho, že siahajú až do polovice kolesa sú pekne spracované kombináciou plastov. Mne sa nepodarilo, aby som sa sám ošpliechal, jedine ak by mi pomohol silný bočný vietor. Nezanedbateľná je skutočnosť, že vyjazdené koľaje s vodou hravo prekonáš, pretože v koľaji nemáš obidve predné kolesá. Sú od seba 38,5 cm. Takže v daždi si bezstarostne pobehuješ z pruhu do pruhu. No a keď máš domov pár km a začína pršať nohavice ti ozaj nezmoknú, lebo v oblasti kolien je Tricity širší.

  Chcem veríť, že to prežije nasolené cesty.
Chcem veríť, že to prežije nasolené cesty.

Teraz neviem, či je moja výčitka oprávnená, ale na zadné koleso by som si prial blatníček, ako na bežných motorkách a nie „ohybnú zásterku“, aby slaná voda zo zimnej cesty nefŕkala na štartér.

Brzdenie

Brzdenie je z inej dimenzie. Samozrejme, ak si piánko brzdíš pred križovatkou, nie je to nič mimoriadne. Aj tlak na brzdovú páčku by mohol byť menší, asi to bude lepšie s ABS. Aj keď moja manželka po presadnutí zo skútra Yamaha D´elight na prvej križovatke dobrzdila 3 m šmykom. Ale keď si párkrát vyskúšaš ako intenzívne vieš dobrzdiť tromi brzdovými kotúčmi 152 kg skúter s tromi kolesami zistíš, že z predpísaných 50km/h na suchu stojíš po 9 m a navyše „tuhosť“ prednej vidly a stabilita, je to úplne iné ako na klasike.

  Pekné štíhle kolesá. Brzdový kotúč je pekne zakrytý
Pekné štíhle kolesá. Brzdový kotúč je pekne zakrytý

Neraz som skúšal na bežných skútroch brzdenie. Na Tricity je intenzívne brzdenie v priamom smere omnoho bezpečnejšie. Teraz sa vrátim k odstavcu o svetlách a miere „osvitu“. Dodávam, že prekážku, ktorú ti Tricity osvetlí, tak tú nezrazíš. Spočiatku mi vadilo, že pri silnejšom stlačení ľavej brzdovej páčky, keď brzdí silno zadné koleso a predné miernejšie, pravá páčka mala asi 3 cm voľný chod. Všade na brzdách sú totiž jednopiestiky. Pravá brzdová páčka brzdí len predné kolesá. Ak ľavou páčkou dostaneš do šmyku zadné koleso, predné sa ešte odvaľujú. Osobne si myslím, že brutálnym stlačením pravej páčky sa prevrátiš, ale to musíš byť blbec alebo opica. Ten malý motorček nedokáže brzdy prehriať, či uštvať.

Video: Yamaha Tricity - slalom

Posed a ovládanie

Posed predurčuje Tricity do mesta. 176 cm človek otáča riadidlami z jednej strany do druhej bez toho, aby rozťahoval nohy. Znie to komicky, ale ani náhodou to nie je bežné na mnohých skútroch. Hlavne začiatočníci pri pomalých rýchlostiach napr. okolo stojacich áut, chcú zrazu obísť auto, teda odbočiť o 90 stupňov, riadidlá sa dotknú stehna, stehno si zablokuješ, nohu na zem nepoložíš a hanba je na svete. Ja som sa teda natočil video, pneumatiky majú priemer 14 a 15 palcov a sú od seba vzdialené 240 cm, od okraja po okraj. Možnosť otáčania riadidiel je veľkorysá.

 Skútristke vysokej 122 cm originálny štít vyhovuje.
Skútristke vysokej 122 cm originálny štít vyhovuje.

Dokonca ak máš maximálne vytočené vpravo, teda poriadne vykrútené zápästie, plyn dokážeš obtiažne pridať. Skúsenejším by som odporučil „nulovú“ vôľu na plyne. Keďže sa nám vytáčajú obe kolesá, priestor na vystretie nôh ako na Honde PCX nejestvuje. Si odsúdený na večný WC posed. Možno by sa už mohli všetci výrobcovia zamyslieť a uvedomiť si, že ak skútrista jazdí sám, naprd mu je výškovo delené sedadlo, ktoré nevie využiť a je pokrčený. Mám známeho, ktorý každý svoj nový skúter odčalúni, to továrenské delenie si upraví podľa seba. Príde o 2 l úložného priestoru, ale získa 15 cm pre vlastný zadok. Na stúpačky spolujazdca dostane aj 122 cm vysoké decko. Madlá nemajú otvor na zovretie ruky ako okolo rúry. Škoda, väčšinou si okolo nich priviažem skúter, ale aj spolujazdec ma silnejší úchop.

< >

Pridané: 20.04.2015 Autor: MajoKE Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (12 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (19)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »