Anketa:
Novohradský trial 2006 – trialisti súťažili opäť aj na juhu Slovenska.
ZdieľaťPridané: 19.07.2006 Autor: Jaro Harly Jerga
Čitatelia: 10015 [Šport - Trial]
Druhý ročník Novohradského trialu a zároveň štvrté podujatie tohtoročného seriálu Majstrovstiev Slovenska v triale sa konal opäť na juhu Slovenska v známom areáli „Auto-motodrom Grandprix Slovkia“ vo Fiľakovských Kľačanoch pri Lučenci.
Združenie Grandprix Slovakia, pod záštitou ktorého sa tento pretek poriadal, tu usporadúva pravidelne nielen podujatia Majstrovstiev Európy v autokrose, ale aj rôzne ďalšie doplnkové akcie, jednou z ktorých sa stal práve trial.
Organizátor naplno využil danosti tohto areálu – pre pretekárov boli pripravené výborné podmienky na kempovanie a stravovanie priamo v areáli, zabezpečené bolo vhodné ozvučenie a informovanosť o organizácii a priebehu preteku. Bolo pripravených osem sekcií, tri priamo v areáli a ostatné v dvoch neďalekých opustených kameňolomoch. Naviac tým, že je to uzavretý areál a zhruba štvorkilometrový okruh medzi sekciami sa išiel len jednosmerne, podmienky na bezpečnosť jazdcov, doprovodu a divákov boli ideálne. Posledná sekcia bola umelá, vytýčená z paliet naplnených tehlami z neďalekých Ipeľských tehelní priamo v centre areálu, divácky atraktívna - veď bola v bezprostrednej blízkosti bufetu.
![]() |
2. Atraktívna umelá sekcia hneď rovno oproti terase reštaurácie – viac sa už pre pohodlie diváka urobiť nedá. |
Bohužiaľ pretek bol poznačený nízkou účasťou Slovenských pretekárov. Našťastie ju kompenzovali Maďarskí a Lotyšskí závodníci a dokonca jeden Talian. Novohradský trial zrejme úspešne položil základ spoločných slovensko-maďarských trialových podujatí, pretože Maďari vyjadrili svoje nadšenie týkajúce sa trate a organizácie a sami prišli s týmto návrhom. V Maďarsku sa totiž trial začína úspešne rozbiehať - zakladajú si federáciu, tohto roku majú štyri domáce podujatia, a zhruba 25 aktívnych jazdcov. A že nie hocijakých,svedčí aj to, že Ferenc Szelei v sobotu najťažšiu kategóriu A suverénne vyhral a v nedeľu ho prekonal len Vlado Kothay.
![]() |
Najlepším maďarským jazdcom je Ferenz Szelei – v sobotu A-čko suverénne vyhral. |
Pozoruhodné je aj ich vybavenie – všetko tohtoročné modely motoriek a dokonca aj štvortaktná Montesa! Čo je však hlavné, získali by sme tak početnejšie jazdecké obsadenie jednotlivých podujatí, vyššiu kvalitu podujatí a tiež plnohodnotnejší Pohár MACEC, ktorý je aj napriek svojmu názvu zatiaľ len slovensko-poľskou záležitosťou.
Prínosom bola aj účasť talianskeho jazdca Enza Castoldiho – bývalého dlhoročného aktívneho jazdca a neskôr predsedu Trial-clubu Milano. Jednak že nám predviedol svoj klasický trialový štýl na historickej Montese, ale aj vďaka nemu sa mohla po prvý krát vyhodnotiť aj kategória Classic - trial. Je to trieda určená práve pre takýchto zanietencov, pre bývalých jazdcov, ktorí si chcú „predĺžiť svoju mladosť“ a dokázať, že spolu so svojimi dobovými strojmi rozhodne nepatria do starého železa. Enzo a Miro – boli ste úžasní!!!
![]() |
5. Enzo a Montesa – spolu majú už 83 rokov, no stále sú skvelí! |
Výborná bola organizácia preteku – na minútu presne podľa stanoveného rozpisu, priebežné informácie o poradí, pár minút po dojazde posledného pretekára konečné výsledky a do hodiny vyhlásenie a odovzdanie cien. Žiadne zmätky,žiadne protesty, žiaden úraz – skrátka všetko klaplo OK.
Čo sa týka výsledkov – ako tradične záujemcov o ich podrobnú verziu odporučím na internetovú stránku www.smf.sk. Pre ostatných je tu skrátená verzia:
SOBOTA:
A: 1. Ferenz Szelei (H), 2. Guntarss Mateuss (LV), 3. Milan Benco |
B: 1. Martin Miháľ, 2. Peter Vencel, 3. Jakub Kuchta |
C: 1. Peter Vranák, 2. Ján Hudák, 3. Tomáš Kuchta |
V: 1. Karel Veyr (CZ), 2. Ľubo Marcina, 3. Károl Rigó (H) |
CT: 1. Miro Kuchta, 2. Enzo Castoldi (I) |
NEDEĽA
A: 1. Vlado Kothay, 2. Ferenz Szelei (H), 3. Milan Benco |
B: 1. Martin Miháľ, 2.Peter Vencel, 3. Jakub Kuchta |
C: 1. Peter Vranák, 2.Dzintarss Einass (LV), 3. Tomáš Kuchta |
V: 1. Ľubo Marcina, 2. Karel Veyr (CZ) |
CT: 1. Enzo Castoldi (I), 2. Miro Kuchta |
![]() |
Kothay, Szelei a Benco-traja najlepší jazdci nedeľňajšieho preteku. |
K výsledkom niekoľko stručných poznámok:
- zaujímavé a potešujúce je medzinárodné obsadenie kategórie A,
- vynikajúco zajazdil v nedeľu Vlado Kothay, ktorý len raz minul šípku, inak išiel celý pretek bez jediného šliapnutia. No a že pretek nebol zase až taký ľahký, svedčia bodové „zisky“ ostatných pretekárov – Vlado je skrátka vo vynikajúcej forme!
- potešujúce sú umiestnenia Peťa Vranáka a Tomáša Kuchtu v kategórii C – títo vekom ešte žiaci si medzi dospelými počínajú viac než dobre. Kiež by sme mali takých chlapcov čím viac.
![]() |
3. Tomáš Kuchta pod starostlivým dohľadom svojho otca. |
Najbližším podujatím seriálu Majstrovstiev Slovenska v triale je pretek, ktorý poriada Kubo 3al – team v Bardejove v dňoch 29.-30. Júla. Nový usporiadateľ, nové trate, naviac spolu s Poliakmi a prvé kolo Poháru MACEC – všetci, čo fandíme Slovenskému trialu sa už teraz tešíme!
Pridané: 19.07.2006 Autor: Jaro Harly Jerga Zdieľať
Súvisiace články:
- Pozvánka na „Novohradský trial“ - Majstrovstvá Slovenska v triale po druhý krát aj na juhu Slovenska - Awia
- Úspech slovenských jazdcov na Majstrovstvách Európy v endure - Taliansko, Iglesias (Sardínia) - Awia
- Na Pezinskej Babe cez víkend podujatie v Supermoto - sita
- Enduráci smerujú do Vyšného Medzeva - Awia
- MM SR a Poľska v Triale Bardejov 2006 - tahitan
- V Rudinej víťazstvo Kothaya - úvodné podujatie seriálu M-SR v triale - sita
- Pozvánka na medzinárodné majstrovstvá Slovenska a Poľska v triale - Herghott
- Trialové sústredenie - Necelé dva dni v Nitre a medzitým prasa - tahitan
- Tretí súťažný deň na I.S.D.E. 2006 - Awia
- Prvý súťažný deň na šesťdnovej I.S.D.E. 2006 - Awia
Ďalšie články tohto autora:
- Dni BMW Motorrad Slovensko 2017, Jasná
- Chceš získať unikátny kalendár?
- Pionier Cross Budimír - záverečné preteky Pionierov
- Strašidelné zľavy na mototekvice v Motosvete
- Prvý zásielkový servis prilieb Shark
- 14.6.2014 obsadia Pioniere Kysak
- Nové Piaggio MP3 500 2014
- Momodesign Minimomo - talianský dizajn a kvalita
- Akciová ponuka Motosvet
- Pioniere všetkých obcí, spojte sa!
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Galéria ku článku:
Vaše najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!