Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1757 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29905
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17664)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12241)
Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

WSBK 2007 – 7 – Anglicko, Silverstone. Mokrý, mokrý Silverstone...

 Zdieľať

Pridané: 31.05.2007 Autor: Brambo
Čitatelia: 2509 [Šport - SuperBike]

Nepriaznivé daždivé podmienky sprevádzali siedme kolo šampionátu svetových superbajkov v anglickom Silverstone.

 Voľakedy letisko, dnes pretekársky okruh Silverstone
Voľakedy letisko, dnes pretekársky okruh Silverstone

Superbike

Po prvý krát v tejto sezóne zvíťazil v superpole Troy Bayliss v ktorom odjazdil čas 1.24.558. Tesne za ním skončil Noriyuki Haga, tretí najrýchlejší bol James Toseland a štvrtý Lorenzo Lanzi. Jakub Smrž štartoval z 12. miesta, čo sľubovalo dobrý výsledok.

Jazda 1

Po zhasnutí svetiel najrýchlejšie vyrazil Troy Bayliss, za ním Troy Corser a Nori Haga. Už v prvom kole doplatili na slabú priľnavosť mokrého asfaltu Fabrizio a Muggeridge, bolo vidno, ako sa motocykle jazdcom kĺžu, manévrovali na hranici pádu. Smrž sa pohyboval na desiatej pozícii. V treťom kole vyhodil highsider zo sedla Jamesa Toselanda, ten však rýchlo dobehol k motocyklu, naštartoval a pokračoval v jazde. V nasledujúcom kole sa dostal do vedenia Corser, Max Biaggi sa pohyboval na šiestej pozícii. Bayliss sa dostal ale späť na prvú pozíciu, ktorú si do konca udržal, na druhom mieste prišiel Haga a treťom Corser. Biaggi skončil šiesty a Toseland nakoniec ôsmy. Škoda pádu Jakuba Smrža v 19. kole, keď sa pohyboval na konci prvej desiatky. Celkovo videlo cieľ iba 13 pretekárov.

 Troy Bayliss
Troy Bayliss

Jazda 2

Druhá jazda bola pre silnejúci dážď najskôr odložená a nakoniec úplne zrušená.

Prvá päťka po siedmych pretekoch bodovo:

  • 1. Toseland 237 b
  • 2. Haga 214 b
  • 3. Biaggi 201 b
  • 4. Bayliss 189 b
  • 5. Corser 151 b

Supersport

Kvalifikácia

Najrýchlejším v kvalifikácii bol Sebastien Charpentier, prvú pozíciu na štarte si zabezpečil časom 1.26.706. Vedľa neho stál jeho tímový kolega Sofuoglu, obaja jazdiaci na Hondách. Z tretej z štvrtej pozície štartovali jazdci na Yamahách, Parkes a Roccoli.

Pretek

V taktiež mokrom preteku, ktorý bol ukončený červenou vlajkou zvíťazil „vodník“ Anthony West na Yamahe, ktorý si vytvoril značný náskok pred druhým Robinom Harmsom a tretím Katsuaki Fujiwarom. Dôvod na radosť mali aj v českom tíme Intermoto Czech, keď ich jazdec Matthiew Lagrive pretek dokonočil, dokonca na šiestej priečke. Vedúci jazdec šampionátu, Turek Kenan Sofuoglu pretek nedokončil, podobne dopadol aj jeho kolega Sebastien Charpentier, ktorý má tento rok veľkú smolu.

 Anthony West - 14, Broc Parkes - 23
Anthony West - 14, Broc Parkes - 23

Prvá päťka po siedmych pretekoch bodovo:

  • 1. Sofuoglu 145 b
  • 2. Foret 100 b
  • 3. Fujiwara 69 b
  • 4. Harms 59 b
  • 5. Veneman 47 b

Šampionát WSBK pokračuje 17. júna v Misane.

Pridané: 31.05.2007 Autor: Brambo Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač
Yamaha Posledná šanca

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »