Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1757 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29905
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17664)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12241)
Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

MotoGP 2007 – 15 – Japonsko, Motegi, 23.9.2007 Talianska provokácia v Japonsku

 Zdieľať

Pridané: 29.09.2007 Autor: Brambo
Čitatelia: 3343 [Šport - MotoGP]

Casey Stoner je majstrom sveta MotoGP 2007! Na veľkej cene Japonska nezvíťazil v žiadnej kubatúre japonský motocykel, tasili sa harakiri nože...

 Twin-ring Motegi
Twin-ring Motegi

MotoGP

Kvalifikácia bola ešte japoncom naklonená, poleposition si vybojoval časom 1.45.864 Daniel Pedrosa na Repsol Honde. Z druhej pozície štartoval Valentino Rossi na Yamahe, z tretej Nicky Hayden na Honde. Dobrý kvalifikačný výsledok zaznamenala Kawasaki, Randy DePuniet stál na štvrtej pozícii. Casey Stoner na Ducati až na pozícii deväť.

Pretek osemstoviek sprevádzali ťažké poveternostné podmienky, bolo mokro a trať začínala pomerne rýchlo osychať. Čo teda obuť? Pretek sa odštartoval ako mokrý. Po štarte sa udržal na prvom mieste Dani Pedrosa, za neho sa dostal Toni Elias a tretí bol Nicky Hayden. A keďže bolo mokro, ku slovu sa hlásil Anthony West, už po prvom kole išiel na druhej priečke a po kole treťom bol už vo vedení. Na druhé miesto sa dostal Casey Stoner, tretí bol Pedrosa. Avšak veľkú smolu ukázala boxová tabuľa Westovi, ulial štart a musel prejsť boxami. Po jeho prejazde sa dostal do vedenia Marco Melandri jazdiaci pred Stonerom a Valentinom Rossim. To sa už ale začal v boxoch väčší ruch ako obvykle, ktorý nasvedčoval tomu, že dôjde k striedaniu motocyklov so suchým nastavením. Najskôr to boli jazdci na nižších priečkach, ktorí vymenili motocykle. Na čele ešte stále s mokrými pneumatikami jazdili Melandri, Stoner s Rossi. Valentino sa začal doťahovať na Stonera, ktorého neskôr aj predbehol. Z tohto poradia zišli Melandri spolu so Stonerom do boxov k výmene, Rossi ešte ostal jedno kolo na trati, potom tam zamieril aj on. Po výmene však Vale cítil, že nie je niečo v poriadku s motocyklom a tak zašiel opäť do boxov. A to bol rozhodujúci okamih. Na čelo sa dostal Loris Capirossi, za neho Randy DePuniet a Toni Elias. Valentino sa v snahe dohnať stratu dostal mimo trať. Svoj životný výsledok zaznamenal Sylvain Guintoli na motocykli Yamaha a pneumatikách Dunlop, keď sa dostal dokonca pred Eliasa na tretiu pozíciu. Do cieľa mu to však nevydržalo, veľká cena Japonska skončila v poradí Loris Capirossi, Randy DePuniet, Toni Elias a Sylvain Guintoli. Casey Stoner skončil šiesty a Valentino Rossi až štrnásty. Stoner vedel vďaka signalizácii z boxov o Rossiho pozícii a tak si prišiel v kľude po titul majstra sveta najsilnejšej kubatúry. Ducati tak mala dvojnásobnú radosť.

 Víťaz GP Loris Capirossi a majster sveta Casey Stoner
Víťaz GP Loris Capirossi a majster sveta Casey Stoner

Prvá päťka po pätnástych pretekoch bodovo:

  • 1. Stoner 297 b
  • 2. Rossi 214 b
  • 3. Pedrosa 188 b
  • 4. Hopkins 156 b
  • 5. Vermeulen 152 b

 Čerstvý majster sveta kubatúry 800ccm – Casey Stoner
Čerstvý majster sveta kubatúry 800ccm – Casey Stoner

250ccm

V kvalifikácii dvestopäťdesiatok bol najrýchlejší domáci Shuhei Aoyama, časom 1.51.327. Prvú radu ešte doplnili Dovizioso, Lorenzo a Barbera. Karel Abrahám sa kvalifikoval na 19. mieste.

Po štarte viedol Aoyama, no po prvom kole bol už vo vedení Dovizioso, pred Aoyamom, tentoraz Hiroshim a Kalliom. Už v druhom kole predčasne a nedobrovoľne ukončil pretek pádom Karel Abrahám. Podozrivo sa začal prepadávať Lorenzo, v štvrtom kole bol na desiatom mieste. Na čele sa začali pozície miešať, v siedmom kole ešte viedol Dovizioso, no v deviatom už Yukio Takahashi, ktorý si začal vytvárať náskok. Dobehnúť sa ho snažili Barbera, Dovizioso a Kallio. No po polovičke preteku zrýchlil Mika Kallio, dostal sa do vedenia, druhý jazdil Dovizioso a tretí Barbera. Takahashi sa dostal mimo trať a Hiroshi Aoyama havaroval. Mika Kallio si prišiel v japonsku pre víťazstvo, o niečo menší pohár dostal Andrea Dovizioso a najmenší Hector Barbera.

 Mika Kallio na KTM
Mika Kallio na KTM

Prvá päťka po pätnástych pretekoch bodovo:

  • 1. Lorenzo 262 b
  • 2. Dovizioso 226 b
  • 3. DeAngelis 208 b
  • 4. Bautista 161 b
  • 5. Barbera 146 b

125ccm

Poleposition najslabšej kubatúry vybojoval „Poleman“ Mattia Pasini časom 1.57.301, druhý sa kvalifikoval Tomoyoshi Koyama, tretí Gábor Talmácsi a štvrtý Hector Faubel. Lukáš Pešek štartoval z ôsmej pozície.

Po štarte sa na čele vytvorilo poradie Pasini, Talmácsi a Faubel, Pešek musel v prvej zákrute ubrať a tak sa prepadol na dvanástu priečku z ktorej postupoval nahor. Na prvých troch miestach sa poradie nemenilo, no mokrá trať bola príčinou viacerých pádov, v ktorých figuroval aj Lukáš, keď sa dostal k zemi z piateho miesta. V preteku však pokračoval a opäť postupoval nahor, začal z miesta 19. Do prvej trojky sa dostal DiMeglio, dokonca až na druhé miesto, no jeho postup taktiež zastavil pád. Avšak mal až taký náskok, že sa po páde vrátil na štvrté miesto. Lukáš sa opäť ocitol na zemi, no aj tentoraz pokračoval ďalej. Poradie z úvodu sa nezmenilo ani v cieli, zvíťazil Pasini, druhý skončil Talmácsi a tretí Faubel. Lukáš Pešek dokončil nakoniec na dvanástom mieste.

 Mattia Pasini s Apriliou
Mattia Pasini s Apriliou

Prvá päťka po pätnástych pretekoch bodovo:

  • 1. Talmácsi 229 b
  • 2. Faubel 220 b
  • 3. Koyama 156 b
  • 4. Pasini 144 b
  • 5. Corsi 142 b

Ďalšou zastávkou bude 14. októbra austrálsky Phillip Island.

Pridané: 29.09.2007 Autor: Brambo Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač
Yamaha Posledná šanca

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »