Anketa:
WSBK 2007 – 12 – Taliansko, Vallelunga, 30.9.2007 ...BBS
ZdieľaťPridané: 04.10.2007 Autor: Brambo
Čitatelia: 3169 [Šport - SuperBike]
V talianskej Vallelunge pokračoval šampionát predposlednou zastávkou, pod skratkou BBS sa ukrývajú víťazi Biaggi, Bayliss a Sofuoglu.
![]() |
Taliansky okruh Vallelunga |
Superbike
V superpole bol najrýchlejší Troy Bayliss, so svojou Ducati zajazdil najrýchlejší čas 1.35.890. Druhý skončil Troy Corser na Yamahe, tretí Ruben Xaus na Ducati a štvrtý Max Biaggi na Suzuki. Z čechov sa tentoraz zúčastnil iba Jakub Smrž, ktorý štartoval do preteku zo 14. pozície.
Jazda 1
Prvú jazdu zvíťazil domácim publikom hnaný Max Biaggi, na druhom mieste skončil Troy Bayliss a tretí preťal cieľ James Toseland. Kuba Smrž dokončil na peknom jedenástom mieste.
![]() |
Max Biaggi |
Jazda 2
Do druhého preteku najlepšie odštartoval Bayliss a nikoho už pred seba nepustil. Rozpačitý štart predviedol Biaggi a tak musel dobiehať stratu z nižších pozícií. Na druhom mieste jazdil v úvode preteku Haga a na treťom Toseland. Max sa postupne prebil až za prvú trojku a v piatom kole bol už pred Toselandom, ktorý sa niekoľko kôl na to ocitol na zemi. Stroj však ihneď zodvihol a pokračoval, no už to nebolo ono. Zatiaľ sa Biaggi posunul aj pred Hagu na druhé miesto. Možno by sa dostal aj pred Baylissa, no v jednej zákrute bol dlhý a stratený čas už dohnať nestihol. Zvíťazil Bayliss, druhý skončil Biaggi a tretí Haga. James Toseland dorazil do cieľa nakoniec až jedenásty. Jakub Smrž tentoraz cieľ kôli pádu nevidel.
![]() |
Troy Bayliss |
Prvá päťka po dvanástych pretekoch bodovo:
- 1. Toseland 396 b
- 2. Biaggi 367 b
- 3. Haga 363 b
- 4. Bayliss 341 b
- 5. Corser 267 b
Supersport
V šesťstovkách bol v kvalifikácii najrýchlejší časom 1.39.322 Craig Jones, z druhého miesta štartoval Sebastien Charpentier a z tretieho Kenan Sofuoglu. Matthieu Lagrive sa kvalifikoval osemnásty a druhý jazdec tímu Intermoto Czech, tentoraz Michal Filla, na mieste 33.
V predčasne ukončenom preteku zvíťazil už tentoročný majster Kenan Sofuoglu tesne pred Craigom Jonesom. Na treťom mieste sa umiestnil premiérovo španiel Lascorz. Lagrive aj tentoraz skončil výborne, na šiestom mieste, navyše keď zoberieme do úvahy jeho 18. štartovú pozíciu. Michal Filla dojazdil vďaka jump štartu a prejazdom boxami na poslednom 21. mieste.
![]() |
Kenan Sofuoglu |
Prvá päťka po dvanástych pretekoch bodovo:
- 1. Sofuoglu 251 b
- 2. Foret 128 b
- 3. Parkes 113 b
- 4. Fujiwara 93 b
- 5. Roccoli 84 b
A posledné kolo superbajkov na nás čaká už tento víkend, 7. októbra vo francúzskom Magny Cours. Kenan Sofuoglu sa pokúsi o rekord v počte víťazstiev jednej sezóny a James Toseland sa bude snažiť udržať si vedenie a stať sa majstrom sveta.
Pridané: 04.10.2007 Autor: Brambo Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- Supermoto Honda deň 2008, ochutnávka noviek Honda v Brne
- MotoGP 2008 – 8 – Donington
- WSBK 2008 – 7 – Nurburgring
- MotoGP 2008 – 7 – Katalánsko
- MotoGP 2008 – 6 – Mugello
- MotoGP 2008 – 5 – Le Mans
- Pancierové brzdové hadice HEL Performance
- WSBK 2008 – 5 – Monza
- MotoGP 2008 – 4 – Čína
- MotoGP 2008 – 3 – Estoril
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Redakčné videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!