ISSN 1336-6491 | Online: 1666 | Redakcia

Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (15789)

Čitatelia: 3784 [Šport - SuperBike]

Svetový šampionát superbajkov a superšportov pokračoval za ideálnych poveternostných podmienok svojim druhým kolom na rýchlom a technickom austrálskom Phillip Islande.

Superbike

Mapa okruhu na Phillip Island

V superpole bol na domácej 4 445 metrov dlhej trati časom 1.32.145 najrýchlejší Troy Bayliss, ktorý je teda po malých problémoch v minulých pretekoch späť. K nemu sa ešte do prvej rady postavili James Toseland, Troy Corser a Noriyuki Haga. Druhú radu tvorili Max Biaggi, Fonsi Nieto, Max Neukirchner a Ruben Xaus. Výborný výsledok zaznamenal aj Jakub Smrž vo svojom prvom životnom superpole, a to štrnáste štartové miesto so stratou 3.182 sekundy na Baylisstica. Dražďák štartoval devätnásty. Muggeridge a Kagayama po zraneniach v tréningoch do pretekov nenastúpili, Kagayama mal zvlášť neprijemný pád, keď bol dokonca na chvíľu v bezvedomí.

Jazda 1

Skvelý štart predviedol Max Biaggi, ktorý sa dostal z druhej rady na čelo. Po pár zákrutách sa však do vedenia prebojoval James Toseland. Do druhého kola prešli jazdci v poradí Toseland, Bayliss, Corser, Biaggi a Haga. Jakub Smrž kvôli problémom s naštartovaním štartoval z boxovej uličky. Už v druhom kole si prvý traja vytvorili značný náskok. Toseland predvádzal skvelú, čistú jazdu.O štvrté miesto bojovali Haga a Biaggi. Dobre išli aj jazdci na Kawasaki, Nietovi a Laconimu. Corserovi sa zadarilo niekoľko rýchlych kôl, z ktorý boli rekordy okruhu. V šiestom kole mali prví traja úž náskok 4,5 sekundy, a svoj náskok naďalej zvyšovali. Smrž bol po šiestom kole pätnásty, Dražďák devätnásty. V strednej časti preteku sa pozície ustálili, zdalo sa, že jazdci šetria sily a techniku na záver preteku. Nezameniteľný zvuk Baylissovej Ducati sa mieša s jačavým vreskotom 4-valcovej Hondy angličana. Sedemnáste kolo! Bayliss sa pokúsil vonkajškom predbehnúť majstra z roku 2004, Jamesa Toselanda. no zatial mu to nevychádza. Ktovie, či by sa aj nedostal pred neho, došlo však ku kontaktu na výjazde zo zákruty. No už v osemnástom kole sa Bayliss dostal do vedenia a hneď si vytvoril náskok. Zatial však na ďalších miestach predvádzal Corser s Biaggim skvelú jazdu, Corserov motocykel bol značne nekľudný, zrejme opotrebovanie pneumatík. V dvadsiatom kole ho Biaggi pohodlne predbehol, zatial čo Laconi z pretekov odstúpil. Konečné poradie v cieli: Bayliss prvý, za ním ďalej Toseland, Biaggi, Haga a Corser. Smrž dokončuje štrnásty, Dražďák osemnásty s jednokolovou stratou.

Troy Bayliss

Jazda 2

Max Biaggi znovu odštartoval najlepšie, vedenie si však udržal len po prvú zákrutu. Prvé miesta okupujú Corser, Toseland, Bayliss a štvrtý Xaus na Ducati. Zvádzajú skvelé súboje. Kuba Smrž bol pätnásty, Jirka Dražďák sedemnásty. Skvelá bitka bola aj o piate miesto (Biaggi, Xaus, Laconi, Lanzi, Nieto). V siedmom kole sa Smrž dostal na trináste miesto, Dražďák mal zas smolnú jazdu, odstúpil. Biaggi sa dotiahol na vedúcu trojicu. Poradie sa často menilo, na chvílu sa do vedenia dostal Bayliss, Biaggi sa predral na tretie miesto. Smrž je už dokonca jedenásty. V dvadsiatom kole bola predvedená skvelá bitka o tretie miesto, v hlavnej úlohe Haga, Corser a Biaggi. Pri výjazde na cielovú rovinku Corser vybehol na trávu a okamžite stratil kontakt so skupinou. Bitka o tretie miesto gradovala. Corser to nevzdával, dotiahol sa späť. Toseland odolal tlaku a zvíťazil. Bayliss bol druhý. Na ďalšom mieste sa umiestnil Haga, Biaggimu sa pódium tentoraz neušlo, aj keď sa z veterného tunela snažil dostať dopredu, skončil medzi Hagom a Corserom. Jakub Smrž si pripisuje ďalšie svetové body za jedenáste miesto.

Supersport

Na úvod ešte v krátkosti z Kataru: po jazde na hrane a skvelým súbojom s tímovým kolegom, Turkom Kenannom Sofuoglu v predposlednom kole padá z prvého miesta minuloročný a predminuloročný majster Sebastien Charpentier. Sofuoglu na novej Honde CBR600RR teda zvíťazil, druhý bol Kevin Curtain na Yamahe, tretí Fujiwara na Honde. Dobre sa darilo aj Kawasaki, Fabien Foret štvrtý, Pere Riba piaty.

Kvalifikácia

Kawasaki má poleposition! Majster superšportov z roku 2002, Fabien Foret časom 1.35.166 štaruje z prvého miesta, za ním sa postavia na štart Curtain, Charpentier a Sofuoglu.

Pretek

Najlepšie odštartoval Broc Parkes. V ďalšej zákrute došlo ku kolízii fína Vesa Kalliu a Foresa. Jazdci sú v poriadku, motocukle boli po niekoľkých saltách na tom horšie. Pekné súboje o prvé miesto predvádzali hneď od úvodu Parkes s Charpentierom. Parkes si vytvoril náskok, za ním sa však opakovali súboje Charpentier vs. Sofuoglu a Curtain. Priblížil sa k nim Foret na Kawasaki, ktorému štart z poleposition nevyšiel. O druhé miesto je veľký záujem. Foret postúpil vyššie, už je na druhej pozícii. V devätnástom kole sa dokonca dostal do vedenia! Parkes bojuje s motocyklom, Foret podobne. Lúč cielovej fotobunky pretínajú jazdci v poradí Foret, Sofuoglu, Parkes, Fujiwara. Charpentierovi sa tentoraz ušlo “až” piate miesto. Že by sa reklamné prehlásenia marketingového oddelenia Kawasaki o titule napĺňali? Bol práve Fabien Foret, ktorý naposledy v roku 2003 vyhral na Kawasaki v Misane.

Jazdci českého tímu KL Intermoto, fín Lauslehto skončil sedemnásty, Lagrive nedokončil.

1. Sofuoglu 45 b
  2. Foret 38 b
  3. Fujiwara 27 b
  4. Curtain 25 b
  5. Riba 21 b

Tento víkend sme mohli vidieť výborné preteky s množstvom predbiehacích manévrov. Zdá sa, že James Toseland to s bojom o titul myslí vážne, avšak to isté si myslia aj jeho súperi. Prekvapením v superšportoch bolo určite výťazstvo Fabiena Foreta na Kawasaki.

Nabudúce: Donington Park, 1. apríl.

Pridané: 05.03.2007 Autor: Brambo Zdieľať