Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1200 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 25999
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (15728)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (10271)
Hodnotenie: (11 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (16)  [Verzia pre tlač] Tlač

Krížom Európou 2014 - Novinár na motocykli zamieri do najvzdialenejších kútov Európy

 Zdieľať

Pridané: 23.06.2014 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 11773 [Mototuristika - Európa - Cestopis]

Slovenský novinár vyrazil na cestu zo stredu Európy k jej najvzdialenejším okrajom. Počas 20 tisíc km dlhej jazdy na svojom motocykli plánuje prejsť všetkými štyrmi krajnými bodmi európskej pevniny.

Seriál článkov - Krížom Európou 2014:

| Seriál článkov: Krížom Európou 2014 |

Fotoreportér a videoreportér Dušan Hein sa včera vydal na ojedinelú reportážnu a dokumentaristickú cestu. Sám na svojej osemnásťročnej motorke sa chce postupne dostať k hraniciam európskej pevniny na východe, severe, západe a juhu. Motocyklové putovanie k okrajom druhého najmenšieho svetadielu sveta sa začalo aj malo by aj skončiť v Kremnických vrchoch. Plánovaná trasa má viac ako 20 tisíc kilometrov a vedie cez osemnásť krajín - okrem Slovenska prejde Poľskom, Litvou, Lotyšskom, Ruskom, Nórskom, Fínskom, Švédskom, Dánskom, Nemeckom, Holandskom, Belgickom, Francúzskom, Portugalskom, Španielskom, Talianskom, Švajčiarskom a Rakúskom.

Odštartoval v symbolickom strede Európy pri obci Kremnické Bane, odkiaľ cez Poľsko a Pobaltie zamieri do Ruska. Tam, na jednom z vrcholov Polárneho Uralu, leží najvýchodnejšie miesto Európy. Po jeho dosiahnutí sa obráti na západ a bude smerovať do Nórska k najsevernejšiemu miestu, ktorým je mys Kinnaroden. Nasledovať bude dlhá cesta celou Škandináviou a západnou Európou do Portugalska na ďalší skalnatý mys, Cabo da Roca, ktorý je najzápadnejším výbežkom európskej pevniny. Odtiaľ je to len niekoľko sto kilometrov do Španielska k najjužnejšemu bodu v Punta de Tarifa. Poslednou etapou jazdy bude návrat krížom cez Iberijský polostrov, francúzskou Riviéru a naprieč Alpami naspäť na Slovensko.

"Podľa dostupných informácií zatiaľ nikto neprešiel všetky štyri geografické okraje európskej pevniny na jeden raz, čo ma trochu prekvapilo. V súčasnosti, keď ľudia cestujú krížom-krážom po celom svete, som nečakal, že by som mohol byť v niečom prvý," usmieva sa D. Hein. Jedným dychom však dodáva, že hoci dosiahnuť toto prvenstvo nie je jeho hlavným cieľom, má v projekte svoj význam: "Vďaka tomu, že prejdem kontinentom jednou neprerušenou jazdou, trvajúcou iba niekoľko týždňov, mám šancu získať akúsi momentku Európy. Niečo ako pohľad na náš svetadiel v jednom zábere." Ten plánuje následne spracovať do obrazového dokumentu. "Priniesť by som chcel čo najviac filmového materiálu. Z okrajov Európy, ale aj z miest, ktorými k nim budem prichádzať. Tie som sa snažil vyberať tak, aby som z tohto nášho svetadielu videl viac, než len turisticky známe či populárne miesta. Výsledkom by mal byť predovšetkým film o tom, čo som videl, ale samozrejme čiastočne aj o ceste samotnej."

Video: Krížom Európou 2014 na ATE Moto Days v Kremnici

Plán cesty (spolu približne 21 000 kilometrov, trvanie 40 až 50 dní):

Live: Sleduj cestu Krížom Európou 2014 naživo

Živé sledovanie výpravy si môžeš pozrieť v tomto článku:

13.08.2014 - Redakcia Motoride.sk Čitatelia: 19506 [Mototuristika - Európa - Cestopis]

-

Live: Sleduj cestu Krížom Európou 2014 - Dušan po 53. dňoch a 19 171 km v cieli cesty

DOPLNENÉ: Dušan navštívil všetky 4 krajné body Európy a vrátil sa do jej stredu do Kremnických Baní.
Sleduj naživo cestu Dušana Heina. Slovenský novinár počas 20 tisíc km dlhej jazdy na svojom motocykli plánuje prejsť všetkými štyrmi krajnými bodmi európskej pevniny.

 

Pridané: 23.06.2014 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Seriál článkov - Krížom Európou 2014:

| Seriál článkov: Krížom Európou 2014 |

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (11 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (16)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria