ISSN 1336-6491 | Online: 2048 | Redakcia

Spolu odpovedi: 25777
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 61% (15616)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 39% (10161)
Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

Martin Vaculík vyhral prvý pretek série Majstrovstiev Európy jednotlivcov 2016 v plochej dráhe

Pridané: 18.07.2016 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2699 [Šport - Plochá dráha]

V sobotu večer sa pozornosť celého plochodrážneho sveta sústredila do nemeckého Gustrowa, kde sa začala prvými pretekmi finálová séria Majstrovstiev Európy jednotlivcov - SEC.

Preteky mali vyrovnaný priebeh a len silnejúci dážď pripravili fanúšikov o vyvrcholenie v podobe finálovej jazdy. Pre našu radosť sa víťazom úvodného podujatia finálovej série ME sa stal slovenský reprezentant Martin Vaculík.

Martin Vaculík začal preteky vo veľkom štýle. V prvej jazde sa dlho držal na druhom mieste, no potom vo výjazde z poslednej zákruty stredom dráhy predbehol trojnásobného svetového šampióna Dána Nicki Pedersena. V druhej svojej jazde, ktorá sa opakovala pre pád Emila Sajfutdinova, Martin pekne odštartoval no o niečo rýchlejší Poliak Przemyslaw Pawlicki, ktorého cesta do finálovej série viedla aj cez žarnovické semifinále, sa usadil vpredu a náš reprezentant sa musel uspokojiť s dvomi bodmi za druhé miesto.

Vo svojej tretej jazde mal Martin vicemajstra sveta z roku 2014 Poliaka Krzysztofa Kasprzaka, no ani to mu nebránilo, aby ju vyhral vo veľkom štýle štart-cieľ s pekným náskokom. Perfektný štart predviedol aj vo svojej ďalšej jazde. Tri kolá dokázal odolávať atakom svojho kamaráta a bývalého tímového kolegu z Tarnówa Janusza Kolodzieja, no ten sa ukázal rýchlejší a dostal sa pred Slováka, čo znamenalo dva body pre Maťa Vaculíka. V poslednej jazde základnej časti podľahol Martin jedine poslednému víťazovi GP v Cardiffe, Švédovi Antoniovi Lindbäckovi, čo znamenalo zisk dvoch bodov a dokopy 12-bodové konto.

Keďže nikto nemal viac, stal sa víťazom základnej časti a spolu s druhým v poradí 11-bodovým Krzysztofom Kasprzakom čakal na výsledok jazdy Poslednej šance, ktorá mala určiť ďalších dvoch finalistov. Tú ovládlo poľské duo Kolodziej - Pawlicki, ale už v tom čase bola dráha od dlhotrvajúceho dažďa tak premočená, že sa stala nebezpečnou a jazdci mali čo robiť, aby sa na nej udržali.

Preto bolo rozhodnuté, že finále sa už nepôjde a výsledky boli vyhlásené po základnej časti. A tak sa mohlo stať, že s víťazným Slovákom a druhým Poliakom sa umiestnil na treťom mieste Nemec Kai Huckenbeck, ktorý v pretekoch štartoval iba ako divoká karta organizátora a dokázal si vybojovať skalpy viacerých kvalitných pretekárov. V silnej konkurencii sa presadil aj český Václav Milík, ktorý dokázala pozbierať pekných osem bodov a skončil n ôsmom mieste.

O toto všetko neboli ukrátení fanúšikovia v desiatkach krajín vďaka priamemu prenosu tv Eurosport, okrem Slovenska a Českej republiky, kde dala prednosť táto televízia záznamu z americkej futbalovej ligy.

Fanúšikovia plochej dráhy sa môžu na Maťa tešiť už o týždeň, kedy bude reprezentovať Speedway club Žarnovica v Jadranských dvojiciach.