Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 891 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 10838
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 57% (6208)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 43% (4630)
Hodnotenie: (13 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (26)  [Verzia pre tlač] Tlač

Čo tak VESZPRÉM 2017?

 Zdieľať

Pridané: 22.11.2016 Autor: Peter Haršáni - Haro
Čitatelia: 5379 [Šport - Rally]

Väčšina z motorkárov určite počula o HunGarian Baja. Zrejme najznámejšie preteky rally formátu v strednej Európe, jazdené v nekonečnom vojenskom priestore nad maďarským mestom Veszprém, majú svoje pevné miesto v moto kalendári. Výsledky sa zarátavajú do európskeho Baja šampionátu, kamióny a autá dokonca do svetového Cross Country seriálu. Tomu zodpovedá aj cena kua.

Seriál článkov - Motomix XL Enduro Cup 2017:

| Seriál článkov: Motomix XL Enduro Cup 2017 |

O Hungarian Baja:

26.08.2008 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 4744 [Šport - Rally]

-

Na víkendovej Hungarian Baja 2008 kraľoval Jaro Katriňák

Aj po druhom súťažnom dni nenašiel na tratiach v Maďarsku nás aktuálne najúspešnejší rally jazdec Jaro Katriňák premožiteľa.

 

20.09.2007 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 8365 [Šport - Enduro]

-

Rozhovor: Ivan Jakeš nielen o Hungarian Baja 2007

Keďže Ivan Jakeš sa momentálne fláka niekde v dunách marockej púšte a do mojej poštovej schránky neprišlo od neho očakávané CD s fotkami z preteku Hungaian Baja, zverejním aspoň rozhovor.

 

Tak som sa jedného augustového dňa vybral pojazdiť zakázané priestory, a o dva týždne na celý víkend s Karčim a s Bačom. Nech terény obzrieme naživo. To som netušil, že lietame aj po zamínovanej oblasti. Na blbosti som fakt expert. Ale po 300km dospievam k poznaniu, že oblasť je zasľúbeným priestorom pre rally. Nekonečné šotoliny, horizonty, skoky, jazda 2-3-4-5-4-3-4-5….na plné gule. Driftové zatáčky, technické vsuvky, mláky s pevným dnom. Nepovolený raj.

Video: Veszprém - ukážka terénu Hungarian Baja

Veszprém - ukážka terénu Hungarian Baja
Veszprém - ukážka terénu Hungarian Baja

A začalo hľadanie kontaktov, povolení a možností. Nakoniec pomohol Martin Rohlík Roško, neskutočne ochotný ďábel, čo všetko vybaví a vie aj maďarsky. Dohodol stretnutie so Zoltánom Garamvölgyim , hlavným usporiadateľom a otcom pretekov zároveň. Zoli sa vyzná a je v polygóne pečený varený. Preto sadáme v polovici novembra skoro ráno do Rohlíkovho smiešneho džípu a s ešte smiešnejším 5,7 litrovým motorom. Po dvoch hodinách jednania vyrážame na obhliadku trate. Takmer som sa na zadnom sedadle posral. Kozmický stroj s psychopatom za volantom a s divným navigátorom lieta po tankodróme s ľahkosťou baletky, berie zákruty šmykom a mláky zásadne zvláda na plný plyn. Občas hopsneme cez horizont, veď prečo nie. No zisťujeme, že jazditeľný priestor sa ťahá oveľa ďalej, ako sme vôbec tušili. Extáza bez konca.

Veszprém - ukážka terénu Hungarian Baja
Veszprém - ukážka terénu Hungarian Baja

Čo je výsledkom našej návštevy? Nad Vesprémom je namotaný cca 180km (!!!) dlhý okruh. Z neho asi 110km po otvorených priestoroch strelnice a zvyšok po rýchlych cestách v lese. K dispozícii býva roadbook, aj značenie priamo na trase. Formát pretekov obsahuje slávnostný štart z námestia vo Veszpréme a prológ v piatok, dva okruhy v sobotu a jeden v protismere v nedeľu. Bivak sídli na miestnom letisku, aj prebierky a parc fermé. Teraz to hlavné, prečo píšem: padla ústna dohoda o účasti nelicencovaných amatérov na HunGarian Baja, zastrešená o.z. Slovakia Advriders. S plným servisom, s poistením a zabezpečením a s vrtuľníkom nad hlavou, no našťastie s cenou prístupnou bežnému nadšencovi motorizmu. V polovici augusta 2017 budeme mať možnosť popretekať na kultovej trase, hneď po svetových hviezdach. Registráciu, podrobnosti a podmienky uverejním vo chvíli, ako sa dohodneme písomne. Cena by nemala presiahnuť 200-220€, čo je za takúto akciu smiešna almužna pre usporiadateľa. Dúfam, že sa stretneme v hojnom počte. Sledujte web, najneskôr pred Vianocami sa dozviete všetko potrebné.

Veszprém - ukážka terénu Hungarian Baja
Veszprém - ukážka terénu Hungarian Baja

Mimochodom, vzhľadom k charakteru trás budú jednotlivé kategórie vzácne vyrovnané. Kombinácia rýchlych šotolín s potrebou výkonu a mierne technických úsekov dovoľuje, aby karty miešali ľahké 450-ky, aj GS-ká a LC8. Bude rozhodovať hlavne kvalita jazdca a určite dobrý podvozok. Samozrejme, rýchle trate prinášajú určité nebezpečenstvá. Na obrázkoch vidno typický vypaľovák a aj terén, čakajúci za horizontom. Preto, napriek technickej jednoduchosti, nebude Baja bohapustým vozením sa. Sústredenie a predvídavosť jazdca počas celej súťaže bude nevyhnutným predpokladom na jej úspešné dokončenie. Jazdu v rýchlosti s dobzďovaním nie je okrem Sahary veľmi kde natrénovať, preto treba používať zdravý rozum.

Veszprém - ukážka terénu Hungarian Baja
Veszprém - ukážka terénu Hungarian Baja

Ešte nie je jasné, či bude Baja súčasťou XL seriálu. Bez ohľadu na to sa preteky konať budú v pevnom termíne 10.8. – 13.8.2017. My sa proste iba pridáme. A upozornenie na záver: motorky bez EČ a STK nebudú pripustené na štart, výnimky nie je možné udeľovať.

P.S.: S páskovaním trate v lesoch pomáhajú Zolimu miestni poľovníci. Nie je to Maďarsko dáka čudná krajina? Alebo že by Slovensko???

Text: Haro, foto: Haro, Bača, Karči

Pridané: 22.11.2016 Autor: Peter Haršáni - Haro Zdieľať

Seriál článkov - Motomix XL Enduro Cup 2017:

| Seriál článkov: Motomix XL Enduro Cup 2017 |

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (13 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (26)  [Verzia pre tlač] Tlač
Motozem-03-pripravy-main

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria