ISSN 1336-6491 | Online: 2185 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29916
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17671)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12245)
Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

UEM Alpe-Adria Championship, Rijeka 19-20.7.2008

 Zdieľať

Pridané: 26.07.2008 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 3335 [Šport - Cestné Motocykle]

Počas uplynulého víkendu sa konal štvrtý závod UEM Alpe Adria Road Racing Championship 2008 na okruhu Grobnik v Rijeke. Tieto preteky sa zaratávali aj do Majstrovstiev Slovenska.

Náš team pricestoval na tento závod bojovať o ďalšie majstrovské body do oboch šampionátov. V sobotu prvom kvalifikačnom tréningu náš jazdec Michal Puškár obsadil 5.miesto v triede 125SP, ktorá bola najpočetnejšou zo všetkých šiestich tried v UEM AA. Prvý šiesti jazdci v tejto kvalifikácii zajazdili čas v rozmedzí jednej sekundy. V druhom tréningu potom dosiahol opäť 5.tréningovú pozíciu. V súčte časov z oboch tréningov to znamenalo 6.pozíciu na štarte so stratou necelej sekundy na pole position (1:47,857). Do závodu sa kvalifikovalo 31 jazdcov.

V preteku sa Michalovi nepodaril štart. Postupne sa však prepracovával dopredu a po desatinách sťahoval náskok skupiny bojujúcej o druhé miesto. V štvrtom kole došlo ku kolíznej situácii, následkom čoho náš jazdec vyšiel mimo trať aby zabránil zrážke. Po krátkej motokrosovej vložke sa vrátil a z kola na kolo potom opäť stíhacou jazdou znižoval stratu, ale strety s pomalšími jazdcami mu zabránili siahnuť na stupne víťazov. Zaujímavý je rozdiel medzi druhým Anastastiom a tretím Nervom, ktorý činil 0.001 s. Michal na túto dvojicu stratil niečo vyše 2 s. Po závode bol Anastasia potrestaný časovou penalizáciou 1 s, následkom čoho sa na druhé miesto posunul domáci Nervo.

Michal Puškár:

"Víkend to bol vcelku vydarený. V piatok sme síce netrénovali, keďže počas časového priestoru (ktorý bol určený pre našu triedu) vytrvalo pršalo. V sobotu sa teda začínalo hneď naostro, kvalifikáciou. Motocykel v prvom tréningu fungoval výborne, ale ku koncu kvalifikácie sa objavili technické problémy. Do druhého tréningu sme boli nútení osadiť ho náhradnými vecami, čo sa prejavilo aj na výkone motora. V závode som mal trochu smolu. Bolo niekoľko momentov, ktoré ma stáli dôležité sekundy ( výjazd mimo trať). Celkový čas je ale veľmi dobrý. Takmer všetky kola som jazdil konštantne čas 1:47, tak ako prvá trojka. Najrýchlejšie kolo malo hodnotu 1:47,3. Tento výsledok je povzbudením do druhej polovice seriálu, ktorý pokračuje už tento víkend v Moste.

Poradie po oboch kvalifikáciách:

1. Luka Nervo (HR)
2. Ivan Višák (HR)
3. Roberto Anastasia (I)
4. Dominik Nervo (HR)
5. Luca Volpato (I)
6. Michal Puškár (SK)
7. Nicolo Trevisian (I)
8. Lorenzo Landi (I)
9. Enrico Stefanini (I)
10. Nicholas Marturiello (I)
19. Pavol Skovajsa (SK)
21. Peter Rauch (SK)
24. Michal Mišák (SK)
31. Jozef Oravský (SK)

Výsledky závodu:

1. Ivan Višák (HR)
2. Dominik Nervo (HR)
3. Roberto Anastasia (I)
4. Michal Puškár (SK)
5. Nicolo Trevisian (I)
6. Stefano Schillaci (I)
7. Lorenzo Landi (I)
8. Piero Progenia (I)
9. Dorian Velič (HR)
10. Alessandro Sirianni (I)
14. Pavol Skovajsa (SK)
16. Michal Mišák (SK)
18. Peter Rauch (SK)
25. Jozef Oravský (SK)

foto: Vladimír Petrovič

Pridané: 26.07.2008 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »