ISSN 1336-6491 | Online: 2687 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29933
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17679)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12254)
Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (9)  [Verzia pre tlač] Tlač

FIM World Championship: Abu Dhabi Desert Challenge 2011

 Zdieľať

Pridané: 31.03.2011 Autor: misko
[Šport - Rally]

David Fretigné po vlaňajšom prestupe k BMW stihol za "bavorov" odjazdiť len jednu súťaž, Dakar kvôli zraneniu vynechal. Druhú šancu už nedostane, v sedle BMW ho tento rok neuvidíme.

S príchodom apríla sa o slovo hlási prvá súťaž Majstrovstiev sveta FIM pre motocykle a quady Abu Dhabi Desert Challenge. Klasická púštna rally, kedysi známa pod menom UAE Desert Challenge, vznikla v roku 1991, motorky sa v Emirátoch objavili v roku 1995. Historicky prvým víťazom sa stal Heinz Kinigadner, ktorý svoj triumf zopakoval ešte raz v roku 1998.

Dva razy v jednej stope zvíťazil aj Stéphane Peterhansel, francúzska legenda však má na konte aj štyri prvenstvá za volantom auta. Zatiaľ najúspešnejším medzi motorkármi je s piatimi víťazstvami Cyril Despres, všetky vybojoval v sedle KTM. Rakúska značka v doterajších 16. ročníkoch našla premožiteľa len tri razy; okrem Peterhansela (Yamaha, 1996, 1997) to dokázal ešte Jimmy Lewis (BMW, 2000).

 Marc Coma má šancu na piate víťazstvo
Marc Coma má šancu na piate víťazstvo

Tento rok Despres na štartovej listine nefiguruje a to dáva šancu Marcovi Comovi (KTM 450 Rally) dosiahnuť rovnakú métu. Španiel za posledných päť rokov pozbieral štyri víťazstvá, skvelú sériu mu v roku 2008 prekazili technické problémy. Chýba tiež vlani tretí David Casteu. Francisco Lopez (Aprilia RXV 450) a Helder Rodrigues (Yamaha WR 450 F) si budú chcieť zopakovať urputné boje a hlavne dobrý výsledok z tohtoročného Dakaru. Dobiedzať do nich budú James West (Yamaha WR 450 F), či Ruben Faria a Pal-Anders Ullevalseter (obaja KTM 450 Rally).

Ak vás úvod článku zaskočil a obávali ste sa, že Fretigné tento rok mení tím, je to pravda len čiastočne. Spolu s Fransom Verhoevenom zostávajú v tíme v tíme Speedbrain, ktorý ešte začiatkom roka pripravoval špičkové stroje značky BMW. Dvojica teraz do oblasti Perzského zálivu mieri na motorkách značky Husqvarna. Ide o novú stratégiu nemeckého výrobcu, ktorý všetky svoje off-road aktivity presúva pod švédsku značku Husqvarna. Tím Speedbrain funguje ako „predĺžená“ off-roadová ruka pre BMW a aktuálna zmena sa týka všetkých športových aktivít mimo asfalt. Hoci Husqvarna TE 449 RR nie je identická s doteraz používanou BMW G450 X, je viac než pravdepodobné, že skúsenosti a riešenia uplynulých rokov budú aplikované na novú „Husky“.

 Skokom, skočkom, ... s quadom
Skokom, skočkom, ... s quadom

Prvenstvo v kategórii quadov nebude tento rok obhajovať domáci Obaid Echtibi, rovnako tak chýba aj vlaňajší majster sveta Rafal Sonik. To je šanca pre úradujúceho vicemajstra Dmitrija Pavlova (Honda TRX 700), zabojovať o dôležité body do celkového hodnotenia. Väčšina súperov, ktorí ho minulý rok porazili teraz cestu do Abu Dhabi nemeria, stále si však musí dávať pozor na Atifa Al-Zarouniho či Mohammeda Al-Shamsiho (Yamaha Raptor). Svetová šampiónka ženských majstrovstiev Camelia Liparoti (Yamaha Raptor) odštartuje s číslom 83.

Abu Dhabi Desert Challenge sa po tretí rok koná pod patronátom ostrovného mesta Abu Dhabi. Tohtoročnou zmenou je presun centra súťaže do rozprávkového sedemhviezdičkového rezortu uprostred púšte Qasr Al Sarab. Ešte viac tak vynikne rozdiel medzi ropou živeným, uprostred ničoho budovaným luxusom a prirodzenou divokou krásou púšte.

 Nepráš!
Nepráš!

Posledný marcový a prvý aprílový deň vyplní papierovanie pri preberaní posádok a vozidiel, 2. apríla poobede sa sedem desiatok jazdcov na motorkách a quadoch zahreje pri krátkej super špeciálke. Počas nasledujúcich piatich dní si dajú šesť rýchlostných skúšok, slávnostné ukončenie sa odohrá 7. apríla na okruhu Yas Marina.

Na záver dobrá správa pre domasedov. Vďaka spolupráci so športovou stanicou Eurosport budú každý deň počas trvania rally vysielané 12-minútové zostrihy toho najdôležitejšieho čo púštna súťaž prinesie.

Pridané: 31.03.2011 Autor: misko Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (9)  [Verzia pre tlač] Tlač

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »