Anketa:
Tomáš Svitok s tímom Maco Racing do MS Endurance
ZdieľaťPridané: 11.03.2014 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 3561 [Šport - Cestné Motocykle]
Slovenský motocyklový pretekár Tomáš Svitok sa po štyroch rokoch pôsobenia vo Svetovom pohári triedy Superstock 1000 predstaví vo vytrvalostných majstrovstvách sveta (Endurance World Championship) so slovenským tímom Maco Racing, ktorý vlani v tomto seriáli vybojoval vynikajúce siedme miesto v konečnom hodnotení svetového šampionátu.
Príchod slovenského pretekára do slovenského tímu je potešujúcou správou pre našich fanúšikov. Tomáša ale čaká náročná príprava, veď v majstrovstvách sveta sa naostro predstaví hneď na náročných 24-hodinových pretekoch Bol d´Or na francúzskom okruhu Magny Cours, ktorý síce pozná zo Svetového pohára, ale skúsenosti s nočnou jazdou na motocykli, navyše s toľko hodín trvajúcim nasadením, kedy sa na motocykli striedajú len traja jazdci, budú preňho novinkou.
![]() |
Tomáš Svitok: „Po skončení vlaňajšej sezóny to vyzeralo tak, že sa v roku 2014 na pretekárskom okruhu neukážem. Po vzájomných rokovaniach s Martinom Kuzmom a partnermi sa nám ale nakoniec podarilo zvládnuť situáciu tak, že budem štartovať v Majstrovstvách sveta. Moje pôsobenie vo svetovom pohári a v tíme SK Energy teda končí a ja chcem vyjadriť vďačnosť pánovi Ľubovi Gréčovi a celému tímu za krásne štyri roky. Teraz sa už však teším na novú spoluprácu s tímom Maco Racing, som veľmi rád, že majú vo mňa dôveru nasadiť ma ako pilota do Majstrovstiev sveta a zároveň sa teším na spoluprácu s jazdcami, ktorí majú skúsenosti s týmto šampionátom. 24-hodinové preteky sú pre mňa veľká výzva, priznávam, že som mal spočiatku zmiešané pocity, no teraz som už v pozitívnej nálade a beriem to ako skvelú príležitosť posunúť sa výkonnostne ďalej. V súčasnosti sa venujem fyzickej príprave aj jazdeniu Country Crossu, ktorého pretekov by som sa chcel zúčastniť vo voľných termínoch nasledujúcej sezóny. Vďaka za túto možnosť patrí chalanom z Bosorák cross teamu. Verím, že ma čaká dobrá sezóna strávená čo najviac v sedle motorky, aby som bol znovu úspešný!“
![]() |
Martin Kuzma, majiteľ tímu Maco Racing: „Po niekoľkých rokoch do nášho tímu opäť prichádza slovenský pretekár, čo ma veľmi teší. Samozrejme, pre Tomáša to nebude jednoduché, s vytrvalostným typom pretekov nemá žiadne skúsenosti, ale za niekoľko rokov pôsobenia vo Svetovom pohári triedy Superstock 1000 spoznal množstvo okruhov, jazdil na rôznych typoch motocyklov, nazbieral mnoho skúseností a má teda predpoklady, že sa dokáže vytrvalostným pretekom rýchlo prispôsobiť. Hneď na úvod ho čaká náročná previerka na najťažšom podujatí Bol d´Or. Budeme mu držať palce, aby sa dokázal rýchlo aklimatizovať, bude mať k dispozícii náš najlepší materiál a teda všetko potrebné k tomu, aby sa mu darilo. Verím, že to všetko dopadne k spokojnosti oboch strán. Teším sa na našu spoluprácu.“
Pridané: 11.03.2014 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- Heroický výkon tímu Maco Racing v Le Mans - Redakcia
- Maco Racing tím na 24-hodinovke Bol d´Or - Risso46
- 24 hodinovka v Le Mans s MACO RACING týmom - Redakcia
- MS ENDURANCE 2019 vyvrcholili v Japonsku i s Maco Racing tímom - Redakcia
- Yamaha Maco Racing Team pred pretekom v Le Mans - Redakcia
- Yamaha Maco Racing Team: vynikajúce štvrté miesto na Bol d´Or 2016! - Redakcia
- Vytrvalostné majstrovstvá sveta motocyklov FIM EWC - Yamaha Maco racing na šiestom mieste priebežne - príď ho podporiť aj na náš Slovakia Ring! - Redakcia
- Yamaha Maco Racing Team sa na EWC na Slovakia Ringu predstaví s dvomi posádkami - Redakcia
- Úspech Yamaha Maco racing teamu na MS endurance 2022 – 6. miesto v Bol d’Or - Redakcia
- Nová sezóna EWC zahájená Bol d´Or - opäť aj s naším tímom Maco Racing - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!