Anketa:
WSBK 2007 – 9 – Česká republika, Brno, 22. 7. 2007 V Brne úspešní Toseland, Biaggi a Sofuoglu
ZdieľaťPridané: 24.07.2007 Autor: Brambo
Čitatelia: 3657 [Šport - SuperBike]
Seriál WSBK pokračoval tento víkend pre nás najvýznamnejšou rundou na automotodrome v Brne.
![]() |
Brnenský okruh |
Superbike
Už minulý rok sa pretriasala otázka o tom, či bude na Brnenskom okruhu pokorená hranica dvoch minút motocyklom triedy Superbike. No až tento rok sa to podarilo, a to len jedinému jazdcovi, ktorým bol Noriyuki Haga. V Superpole dosiahol čas 1.59.603. Druhý najrýchlejší bol Max Biaggi, tretí Troy Bayliss a štvrtý James Toseland. Na domácej pôde sa predstavili traja český jazdci, Jakub Smrž štartoval z pozície 16 a divoké karty obdržali Jirka Dražďák, štartujúci z pozície 18 a Miloš Čihák z miesta 22.
Jazda 1
V prvej jazde si upevnil víťazstvom James Toseland na Honde CBR1000RR svoje vedúce postavenie v celkovej tabuľke. Na druhom a treťom stupni víťazov stáli jazdci jazdiaci na Suzuki GSXR1000, pričom na tom vyššom stál Max Biaggi a najnižšom Yukio Kagayama, ktorému sa minulý rok podarilo v Brne vyhrať v oboch jazdách. Súboje týchto jazdcov trvali od samotného štartu až po odmávnutie šachovnicovou zástavou. Značke Ducati sa tomto okruhu nedarí, najlepším jazdcom značky bol Lorenzo Lanzi na ôsmom mieste. Troy Bayliss pre „crash“ nedokončil. Z českých jazdcov videl cieľ len Dražďák, ktorý skončil na bodovanej 14. priečke.
Jazda 2
Druhú jazdu vyhral Max Biagii, ktorý označuje brnenskú trať ako svoju obľúbenú. Za jeho chrbtom prešli cieľom druhý James Toseland a tretí Michele Fabrizio. Takisto ako v prvej jazde, tak aj v druhej skončil „Nitro“ Nori Haga na štvrtej priečke. Troy Bayliss tentoraz cieľovú zástavu videl, dokončil na šiestej pozícii. Jakub Smrž taktiež druhú jazdu už absolvoval celú, za 13. miesto si pripísal tri body na svoje konto. Miloš Čihák dokončil sedemnásty, Jirka Dražďák z preteku odstúpil.
![]() |
Každý po jednom víťazstve - Max Biaggi a James Toseland |
Prvá päťka po deviatych pretekoch bodovo:
- 1. Toseland 305 b
- 2. Biaggi 262 b
- 3. Haga 260 b
- 4. Bayliss 249 b
- 5. Corser 191 b
Supersport
V triede najrýchlejších šesťstoviek skončil na prvom mieste Kenan Sofuoglu. Len tesne pred cieľom sa za jeho chrbtom udiala havária vďaka kolízii Broca Parkesa s Robinom Harmsom a druhé miesto sa tak ušlo Craigovi Jonesovi na Honde CBR600RR. Tretí dorazil do cieľa Fabien Foret na Kawasaki.
![]() |
Kenan Sofuoglu a Honda CBR600RR |
Prvá päťka po deviatych pretekoch bodovo:
- 1. Sofuoglu 186 b
- 2. Foret 116 b
- 3. Fujiwara 87 b
- 4. Harms 70 b
- 5. West 66 b
V rámci triedy Superstock 600 sa vďaka divokej karte postavil na štart aj slovenský jazdec Tomáš Svitok jazdiaci za český Gold Fren Team Erinac. Tomáš preteky dokončil na 29. mieste.
Najbližšie sa konajú preteky WSBK 5. augusta v anglickom Brands Hatch.
Pridané: 24.07.2007 Autor: Brambo Zdieľať
Súvisiace články:
- WSBK 2007 – 4 – Španielsko, Valencia, 15.4.2007 Xaus, Toseland a Sofuoglu - Brambo
- WSBK 2007 – 5 – Holandsko, Assen, 29.4.2007  Toseland a Sofuoglu na ceste za titulmi - Brambo
- Fotoreport z pretekov Superbike, Brno 2012 - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- Supermoto Honda deň 2008, ochutnávka noviek Honda v Brne
- MotoGP 2008 – 8 – Donington
- WSBK 2008 – 7 – Nurburgring
- MotoGP 2008 – 7 – Katalánsko
- MotoGP 2008 – 6 – Mugello
- MotoGP 2008 – 5 – Le Mans
- Pancierové brzdové hadice HEL Performance
- WSBK 2008 – 5 – Monza
- MotoGP 2008 – 4 – Čína
- MotoGP 2008 – 3 – Estoril
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!