ISSN 1336-6491 | Online: 5089 | Redakcia

Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (15914)

WSBK 2007 – 5 – Holandsko, Assen, 29.4.2007  Toseland a Sofuoglu na ceste za titulmi

Čitatelia: 3386 [Šport - SuperBike]

Piatou zástavkou pokračoval za slnečného počasia šampionát WSBK v holandskom Assene.

Mapa okruhu Assen

Superbike

Superpole si časom 1.38.603 vybojoval James Toseland na Honde CBR1000RR, za ním stáli jazdci Lorenzo Lanzi a Troy Bayliss na Ducati 999. Česká republika mala v Assene dvojnásobné zastúpenie, Jakub Smrž štartoval z dvanásteho miesta a Marek Svoboda z miesta dvadsiateho.

Jazda 1

Štart sa najlepšie podaril Toselandovi, ktorý si ihneď začal vytvárať náskok pred Biaggim a Baylisom. Tento odstup si udržal však len niekoľko kôl, neskôr bol predbehnutý Hagom, ktorý štartoval až z pätnásteho miesta a aj Xausom, ktorému sa začína poslednou dobou dariť. V siedmom kole sa dostal na prvé miesto práve Ruben Xaus, ktorý spolu s „Nitro“ Nori Hagom predvádzali pekné súboje. Max Biaggi postupom preteku klesol na siedme miesto. James Toseland so svojou pozíciou spokojný nebol, prepracoval sa späť do vedenia, za ním si striedali pozície Bayliss s Hagom, neskôr sa pridal aj Troy Corser. Jakub Smrž jazdil na mieste dvanástom. Smolné bolo pre Corsera 23. kolo, v ktorom padol z tretieho miesta. Konečné poradie akým prešli jazdci cieľom bolo nasledovné: James Toseland, Noriyuki Haga a Ruben Xaus. Jakub Smrž skončil nakoniec jedenásty a Marek Svoboda získal jeden bod za miesto pätnáste.

James Toseland

Jazda 2

Do druhej jazdy najlepšie odštartoval Biaggi, avšak po šmyku v jednej zo zákrut sa prepadol jazdeckým poľom. Prvým kolom už prechádzal ako prvý Toseland, za ním Bayliss a Lanzi. O kolo neskôr prekročil Ruben Xaus hranicu priľnavosti pneumatík svojej Ducati a spolu s ňou sa ocitol na zemi. Výborne jazdil Haga, znovu sa prepracoval z 15. štartovej pozície dopredu, v deviatom kole dokonca až do vedenia, no v 11. kole musel žiaľ kvôli technickej závade preteky ukončiť. Poradie na čele bolo Bayliss, Toseland a Biaggi. Posledné tri kolá predviedli prví dvaja jazdci neskutočné súboje, víťazstvo sa tentoraz ušlo Baylissovi pred Toselandom a Biaggim. Jakub Smrž skončil na peknom deviatom mieste, Marek Svoboda si pripočítal ďalší bod za 15. miesto.

Kvalifikácia

Po zdravotných problémoch sa do pretekov vrátil Francúz Sebastien Charpentier, ktorý sa postavil na štart na druhé miesto, za svojho tímového kolegu Kenana Sofuoglu, ktorý si zaistil poleposition časom 1.41.144. Obaja títo jazdci jazdia na motocykloch Honda CBR600RR 2007. Tretí najlepší kvalifikačný čas dosiahol Broc Parkes na Yamahe, štvrtý bol Fabien Foret na Kawasaki. Tomáš Mikšovský z českého tímu Intermoto štartoval z 33. miesta.

Pretek

Kenan Sofuoglu, suverén tejto sezóny vyhral aj na takmer domácej trati, keďže tím Hannspree Ten Kate Honda má základňu práve v Holandsku. Druhý prešiel cieľom Andrew Pitt na motocykli Honda, ktorý je v súčasnosti tretím jazdcom vyššie spomínaného tímu. Tretie miesto obsadil Francúz Fabien Foret. Sebastienovi Charpentierovi sa ušla „až“ šiesta pozícia, Mikšovský dorazil na mieste 26.