Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 515 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Anketa:

Mal by sa podľa teba Dakar vrátiť do Afriky?

Spolu odpovedi: 3721
Áno, to sú terény kam patrí: 57% (2131)
Nie, južná amerika je super: 43% (1590)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (22 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (186)  [Verzia pre tlač] Tlač

Pozvánka: Piliscev SAND 2014 - preteky pre XL endurá

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 25.03.2014 Autor: Peter Haršáni - Haro
Čitatelia: 3892 [Šport - Rally]

Rok sa s rokom zišiel a je čas na jarné stretnutie ťažkých endúr. Samozrejme na piesku. Všetky minulé pieskové zápolenia sprevádzali problémy a prípadne obmedzenia.

V Malackách je trať krátka, vo vojenskom priestore ťažká s problematickým postojom armády, v Búroch neboli ochotní, do Stupavy sa treba presúvať …furt niečo! Tak som hľadal aj za hranicami a konečne Riči Kuba (KTM OKR) poradil miesto a ostatné zmákol špičkový slovenský off jazdec poslednej dekády Radek Buhuslav. Nielenže všetko vykomunikoval, ešte pomohol radami, vybavil dobrú cenu a podporí nás aj inak. Veľká vďaka obom!

V dávnych kataklizmatických dobách, po skončení doby ľadovej nastali stáročia vytrvalých dažďov. Voda sa valila odvšadiaľ a aj Dunaj mal vtedy šírku mnoho kilometrov. Ako pozostatok megazáplav zostali tesne za hranicami Slovenska tiahle pahorky z pieskovo-hlinitých usadenín. Skryté v malebnom údolí, iba niekoľko kilometrov od Štúrova. Na jednom z nich vznikol najprv motokrosový okruh a neskôr aj enduro trať. Tvorcovia majstrovsky využili prírodné danosti s prevýšením výjazdom cca 35m a obe trate majú šmrnc. Maďarský Piliscév je preto pýchou medzi ostatnou konkurenciou v okruhu mnoho kilometrov.

V strede minulého týždňa vykladám motorku vo vybudovanom areáli a dlane sa mi dosť potia. To po pohľade na profil trate. No našťastie mám aj Karčiho 525-ku na otestovanie a tak najprv skúšam krosovú a potom aj endurovú variantu na ľahkom stroji. Nakoniec sa v bludisku zorientujem a v hlave mám plán preteku a možností namotanie tratí. Našťastie sa ukázalo, že aj ťažká KTM si s traťami poradí, iba niektoré pasáže je potrebné vypustiť.

Najprv niečo o stredisku. Je na okraji obce Piliscév, na maďarskej strane Dunaja. Areál má vybudované parkovacie plochy s prípojkami na elektrinu, stále wc a sprchu. Príležitostne funguje bufet, ale to vieme zabezpečiť. K dispozícii je výživná motokrosová trať a spleť endurových cestičiek rôznej obtiažnosti. Povrch tvoria miestami piesky, občas piesková hlina a niekedy úplná hlina. Proste všetko. Po preteku hostia často využívajú večerný relax v termálnych vodách kúpaliska v Štúrove, vzdialenom 20 minút jazdy. Hlavnou výhodou sa ukazuje, že všetko máme spolu. Depo, štart, trate s výhľadom na ne od hlavnej budovy, sociálky, bufet. Žiadne presuny, rošády a problémy.

Pozvánka Piliscev SAND 2014

Pretek samotný bude trvať 3 dni. Vo štvrtok 1. mája 2014 popoludní a večer prebehne technická prebierka a ubytovanie. V piatok budú dopoludnia povinné tréningy a potom dva enduro preteky pre kategóriu Race a Turist. Sobota bude mierne akčnejšia. Znovu dopoludnia krosové tréningy a potom zápolenie naostro. Netreba sa však obávať. Trať bude modifikovaná tak, aby motokros zvládli všetci skúsenejší jazdci. Večer vyhlásime víťazov a nedeľné dopoludnie prinesie bonusový samostatný pretek v motokrose. Bude dobrovoľný, prístupný iba pre kategóriu Race a povedie po plnom profile motokrosovej trate. Takže iba pre odvážnych a skúsených. Popoludní porátame rany na telách a motorkách a rozpŕchneme sa domov. Ale samozrejme počas celého dňa ešte platí prenájom a možnosť jazdiť platí pre všetkých.

Pozvánka Piliscev SAND 2014

V kategóriách urobím mierne zmeny, spresním po namotaní trate. Aby sme boli čo najspravodlivejší. Registrácia je predbežná, platiť sa bude až o mesiac prevodom, prípadne hotovosťou v Piliscéve. Musíme byť aspoň na počte 40 pretekárov, aby sme splnili podmienku na prenájom areálu. Trate budú skôr technické, jazda 1-2 a podobne. Ale enduro bude asi tak 3x dlhšie ako v Malackách a motokros uvidíte. Pretek nie je určený pre ÚPLNE NESKÚSENÝCH, ale delím ho ma dve základné výkonnostné kategórie. Do poznámky napíšte Dedo jazdci starší ako 45 rokov. Hroch bude samostatná kategória.

TURIST je pre pohoďákov a kochačov so skúsenosťami z terénu, bez prehnaných ambícií. RACE zase pre paličov, ktorí milujú námahu. Enduro sa bude líšiť iba rozdielnym počtom okruhov, motokros bude o úplne iných trasách jednotlivých kategórií. Všetkým odporúčam štupľové obutie. O servis sa postará KTM Bratislava v plnom rozsahu tak, ako v Rumunsku na Baja.

Pozvánka Piliscev SAND 2014

Poplatok za pretekára je zatiaľ stanovený na cca 45-50€. Vrátane ubytovania, elektriny a sprchy. Časomiera je otázna, v prípade dostatku štartujúcich ju zabezpečím. Najazdíte sa do sýtosti, tomu verte. Teším sa na stretnutie. Kontaktný článok s propozíciami uverejním o mesiac. Na otázky odpovedám iba 2 dni, potom budem na Sahare. Pokiaľ bude na začiatku apríla málo prihlásených, pretek pre nezáujem odvolám.

Nakoniec uverejňujem video z dvoch okruhov motokrosovej trate. Pôvodne som 3x skúšal to isté s kamerkou za 50 babiek otočenou vzad, ale od divokých otrasov sa vždy záznam zmazal a ponúkam iba takéto nepodarené oné. Na predstavu hádam stačí.

Video: KTM 690 Rally - Piliscev

Viac info a registrácia TU

Pridané: 25.03.2014 Autor: Peter Haršáni - Haro pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (22 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (186)  [Verzia pre tlač] Tlač

Body a Trasy v tomto článku:

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria