Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1289 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 8147
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (4788)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (3359)
Hodnotenie: (10 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (19)  [Verzia pre tlač] Tlač

Na motorke v zime - stanovanie

 Zdieľať

Pridané: 19.01.2017 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 7880 [Technika - Dobré Rady]

V poslednej časti nášho "zimného" seriálu sa pozrieme na činnosť najmenej zaujímavú a najmenej príjemnú - stanovanie.

Seriál článkov - Na motorke v zime:

Tému "Na motorke v zime" sme rozdelil do štyroch článkov:

Prespávanie vonku v zimných teplotách totiž s motorkami takmer nijako nesúvisí. Ale ok, berme to tak, že väčšina z nižšie uvedených rád sa dá aplikovať aj pri stanovaní v lete, pretože aj vtedy vie nočná teplota klesnúť pekne hlboko, najmä v horách. Zároveň sa dá predpokladať, že takmer jedinou príležitosťou, kedy sa motorkár na zimný outdoorový nocľah podujme, je zimný motorkový zraz, z čoho vyplýva, že motorkárov s podobným úmyslom tam bude viacero, a tak si viete navzájom pomôcť.

Slama - základ zimného stanovania - Stretko a preteky ľadových medveďov 23. - 24. 1. 2016, Brezno
Slama - základ zimného stanovania - Stretko a preteky ľadových medveďov 23. - 24. 1. 2016, Brezno

Ľudstvo síce dokázalo vymyslieť koleso, motorku, internet a podlahové kúrenie, ale doteraz nedokázalo vynájsť lepší tepelný izolant než je obyčajná slama. A to je super, pretože slama je lacná a dostupná takmer všade. Tým chcem povedať, že pri zimnom stanovaní je slama zlatým základom. Samozrejme, prežiješ aj bez nej, ale v oveľa menšom komforte (vyskúšané na vlastnej koži). Na stane samotnom, celkom paradoxne, záleží asi najmenej. V stane za 300 éčiek ti nebude o nič teplejšie než v tom za stovku. Len nech prosím vás nikomu z vás nenapadne obhádzať stan snehom, že tak v ňom bude teplejšie :) Určite nebude, iba sa v ňom trošku začnete dusiť (aj to už je empiricky dokázané; nech sa protagonista sám prihlási v diskusii, hehe).

Ale aby som len neskákal a neomáčkoval, čo najpolopatistickejšie spíšem do bodov, ako by mal vyzerať ideálny podklad na zimné stanovanie:

 • ak je prvotným podkladom sneh, tak sa ho snažiť podľa možnosti upraviť do roviny, udupať
 • ak je takýmto podkladom bežná tráva či nejaká lesná zem, dať pozor najmä na ostré výrastky či predmety, ktoré by mohli prederaviť spodok stanu
 • na takýto povrch vysypať slamu podľa pôdorysu stanu
 • výška slamovej vrstvy záleží od dostupného množstva, ale ideálne asi 10 - 20 cm
 • priamo na slamu postaviť stan bežným postupom
 • je vhodné dať do stanu na spodok deku
 • potom už rovno karimatku
 • na karimatku spacák
 • zohriať sa pri ohni a dať si poldeci (tento bod je vhodné niekoľkokrát zopakovať)
 • zaliezť do spacáka iba v termoprádle
 • nezabudnúť dať si čiapku a rukavice! Cez hlavu uniká najviac tepla!
 • stiahnuť spacák okolo tváre, aby trčala iba tvár
 • a dobrú noc!

Áno, nech to znie akokoľvek neuveriteľne, v spacáku by mal byť človek takmer nahý, resp. maximálne s termoprádlom (plus ponožky, čiapka a tenké rukavice). Dôvod je jednoduchý - keďže spacák nedokáže teplo vyrobiť, iba ho izolovať, cítiť ho budeš najviac vtedy, keď medzi vami bude čo najmenej vrstiev (zjednodušene povedané: veľa odovzdáš - veľa dostaneš). Termoprádlo nielenže spríjemňuje dotyk s najprv studeným spacákom, ale aj efektívne bráni úniku povrchového tepla, pričom nezabraňuje pocitu tepla "odrážaného" od spacáka. Najdôležitejšie však je ísť do spacáka suchý a vyhriaty. Inak hrozí, že sa v ňom už nedokážeš zohriať. To znamená mať neďaleko stanu ohníček a stráviť pri ňom nejaký čas, plus sa pred spánkom trochu rozhýbať, rozprúdiť krv. Parádnou vychytávkou je vloženie fľašky s teplou vodou do spacáku trebárs ku nohám, či viacerých fľašiek podľa potreby, prípadne rôzne chemické teplá.
Nuž a potom, keď sladučko zaspíš v teplúčku, ťa zobudí istá potreba. A nemusí to byť zrovna malá potreba:) A to je to pravé mrazivé peklo :)

Elefantentreffen 2010
Elefantentreffen 2010

Dá sa povedať, že pri zimnom stanovaní záleží najviac práve na kvalite spacáku. Určite neodporúčame ísť niekomu stanovať do mínusových teplôt s nejakým ľahkým letným spacáčikom. Aj keby si mal iba slamu a dobrý spacák (a teoreticky by v noci nesnežilo, nefúkalo), vyspíš sa dobre. Ak by si však nemal slamu, nároky na karimatku aj spacák by boli oveľa vyššie.

Elefantentreffen 2013
Elefantentreffen 2013

Všetci vieme, že matka príroda je občas nevyspytateľná, a určite sa nás práve nebude pýtať, či náhodou nestanujeme tisíc kilometrov od domu a či nám nie je zima. Podľa mňa najhoršou možnou variantou zimného stanovania je tá na blate. Všade vlhko, všetko špinavé... Blato je skutočne horšie než ľad a sneh. Treba však byť pripravený na všetko - nezabúdať ani na ohnisko, okolo ktorého sa všetko roztopí. To má však aj takú výhodu, že so sebou nemusíš nosiť žiaden varič. A zas naopak, chlad dovoľuje so sebou voziť aj potraviny, ktoré by sa inak cestou pokazili.

Elefantentreffen 2009
Zdroj tepla - Stretko a preteky ľadových medveďov 23. - 24. 1. 2016, Brezno
Elefantentreffen 2012
Elefantentreffen 2010

Čo sa týka samotného "hardvéru", teda vybavenia a oblečenia, tam je dnes na výber z toľkých možností, že určite bude najlepšie poradiť sa s odborníkom, ktorý ti ponúkne veci takpovediac na mieru. Ty sám musíš vedieť, či hrubý spacák dokážeš využiť aj inde, či jeden zimný zraz bude len taký výstrelok, alebo chceš navštíviť všetky a si rozhodnutý ísť aj ďalšie roky...

Z redakcie prajeme šťastné zimné kilometre a noci! :)

VIDEO Pozri si video
Elefantentreffen 2010
Elefantentreffen 2010

Pridané: 19.01.2017 Autor: Peter Fischer Zdieľať

Seriál článkov - Na motorke v zime:

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (10 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (19)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku: