Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 641 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk MOTOQUAD

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 3003
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (1781)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (1222)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (5)  [Verzia pre tlač] Tlač

Projekt z cesty do terénu – a som naspäť na asfalte!

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 28.07.2014 Autor: Milan Mikulík - mikulec
Čitatelia: 3192 [Testy a predstavenia - Vyskúšali sme]

Nepíšem, že to je prirodzený posun, to by bol skôr keby som sa posunul k endurkám, ale myslím, že aj toto patrí do tohto projektu.

Síce ma to mátalo dlhšie, ale stále som sa k tomu nevedel dostať. Potom prišiel nápad obnoviť motorkovanie v Dunajske Strede na kartingovom okruhu, k tomu testovačka motardovej CRF250M a bolo rozhodnuté. Súrne potrebujem zohnať motardové kolesá na moju Husacinu.

Dal som si len dve podmienky. Kolesá musia pasovať bez nejakých zásadných zmien a zbytočných zdržiavačiek a cena nesmie prekročiť 400€ za kompletku. Skrátka som si zaumienil niečo skoro nemožné, pretože termín na prerobenie Husky na motardíka bol dva týždne. Samozrejme ako naschvál sa mi nahrnuli povinnosti a ak som aj niečo na inzerátoch našiel, tak to nespĺňalo buď jednu, alebo dokonca ani jednu podmienku.

Husacina CR125SM
Husacina CR125SM

Vždy sa našli len také kolesá, ktoré mali inú osku, vyššiu cenu, alebo už boli predané a stále niečo. Len tak som capol na FB status, že potrebujem kolesá a hneď na šupu mi dal Ivan Seriš ponuku na dve sady. Jedny skoro nové, krásne ale cez môj rozpočet a druhé staršie, s pár vylomenými špicami a na starých pukoch obuté, ale zato cenovo veľmi prijateľné. Doložil k nim chýbajúce špice, ja som vymenil na prednom kolese ložiská, aby pasovali na moju širokú osku a už som aj montoval.

Samozrejme sa to nakoniec nezaobišlo bez nechcených problémov, ale už to jazdí. Musel som doplniť už spomínané špice, vymeniť ložiská v prednej oske, zo zadnej stačilo vylisovať vložky a dal som o niečo novšie pneu. Ale nakoniec som zistil, že osadenie pre rozetu je na novšom náboji o 5 mm viac od stredu kolesa. Preto mi staršie koleso z Husky SM125S škŕkalo rozetou o vodítko reťaze. Dal som dole vodítko, došponoval viac reťaz, neplánujem s tým skákať ako na krose, tak by to mohlo byť ok. Skákať by nedovolila ani široká pneu, ktorá sa chytá pri veľkých zdvihoch o výfuk. Ale toto sú už len prkotiny. Tie časom vyriešim tiež. Teraz je na rade testovanie jazdných vlastností. A že teda ako to jazdí? No to sa nestačím diviť. Fakt! Zábava jako kráva!

Pri MX používam prevod 12-50, respektíve 13-50. Tu som hneď po pár metroch nahodil origoš 49 zubovú rozetu z SM125S. A aj tak je prevod 13-49 strašne pomalý. No pomalý. Motorečka si valí niekde okolo 105 km/hod. Ale to je strop, tam ju nechcem dusiť. Odpal to má ľudovo povedané jak vytrelený šíp, lenže treba kvaltovať jak o život. Na výjazdoch je to paráda, ale potom stráca už na spomínanej maximálke. Takže ak chcem trochu „vážnejšie“ brať aj túto kapitolu, prevod musím určite zmeniť niekde na 13-46. Najradšej by som dal predné kolečko asi 14 zubové, ale to tam nevojde. Tak to poriešim takto.

Husacina CR125SM
Husacina CR125SM

K brzdám som dostal toľko referencií, že MX brzdy budú slabé a kotúče malé, až som mal pocit, že presvedčia aj mňa. Nakoniec som nechal na prvé jazdy všetko pôvodné. Teda okrem brzdovej kvapaliny. Tá už si zaslúžila vymeniť. Predsa len je to rok 2010, že :-D . Brzdy ma nesklamali ani v najmenšom. Brembáče s pancierovkami, vpredu 260 mm a vzadu 240 mm kotúč, nemali ani v tých najtvrdších brzdách problém. Ani v celej 20 minútovke nakladania sa nespotili.

Teraz je na rade už len zohnať užšiu, ale hlavne novšiu pneu. Vidím to maximálne na 140cinku. Terajšia trailová 150tka síce drží dobre, ale má svoje hranice. Skrátka ju dáte na okraj, a tam už odskakuje. Nemám jej to za zlé :-D nie je určená na takéto jazdenie.

Záverom len toľko: Supermoto sa mi zdá o niečo bezpečnejšie, ale zas je nepomerne menej prístupných tratí. Vyblázniť sa dá rovnako ako na MX, ale ani celý deň jazdenia ma nijako nezničil. To na MX mi stačia niekedy aj dve hoďky a som vybavený.

Zatiaľ len toľko, dúfam, že sa mi podarí nahliadnuť hlbšie do tohto, u nás skoro zaniknutého motošportu.

Projekt Z cesty do terénu podporili: Motocorse.sk a acerbis.sk www.husqvarnamotorcycles.sk www.acerbis.sk

Pridané: 28.07.2014 Autor: Milan Mikulík - mikulec pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (5)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria