ISSN 1336-6491 | Online: 1709 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29903
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17663)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12240)
Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Suverénne víťazstvo Richarda Šikyňu z tímu MX Slovakia v Myjave

 Zdieľať

Pridané: 09.05.2015 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2753 [Šport - Motocross]

V piatok 1. mája sa v Myjave konalo prvé podujatie seriálu Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky v motokrose jednotlivcov. 17 ročný Richard Šikyňa z tímu MX Slovakia štartujúci v triede MX2 aj napriek bolestivému ramenu v Myjave suverénne vyhral obidve jazdy a ziskom 50 bodov zahájil domácu sezónu na jednotku.

Už tradične patrí 1. máj v Myjave motokrosu. Piatkový myjavský motokrosový sviatok však poznačila úbohá účasť jazdcov vo všetkých triedach. Najciteľnejšie to bolo hlavne v mládežníckych kategóriách MX85 a MX2 Junior, keď sa sotva hŕstka jazdcov vyslovene stratila na trati. Richard Šikyňa (102), jazdec tímu MX Slovakia sa pretekov zúčastnil v triede MX2 na motocykli KTM 250 SX-F. Po druhom najrýchlejšom čase v kvalifikácii vo svojej triede v pretekoch nezaváhal, vyhral obidve jazdy a stal sa so ziskom 50 bodov celkovým víťazom.

Richard Šikyňa, (102): „Mám po prvých pretekoch majstrovstiev Slovenska v Myjave. Do prvej jazdy som nemal dobrý štart, musel som sa prebojovať dopredu a to ma stálo nejaký čas. Nakoniec som skončil v prvej jazde na 5. mieste v MX1 a MX2, 1. v MX2. V druhej jazde som mal štart o niečo lepší, trochu nám ale počas jazdy pršalo a tak sa to dosť šmýkalo. Zo začiatku jazdy som chytil dobré tempo, rýchlo som sa usadil na celkovom 4.mieste a rovnako ako v prvej som vyhral svoju triedu MX2. S pretekmi som spokojný, jazdilo sa mi fajn. Chcem sa poďakovať svojmu teamu, trénerovi, mechanikovi a rodine.“

Peter Kolek, manažér tímu MX Slovakia: “Rišo nastúpil v Myjave na preteky so stále bolestivým ramenom, ktoré si zranil v Taliansku na Majstrovstvách Európy. Ako správny bojovník zaťal zuby a s prehľadom vyhral obidve jazdy v triede MX2. S výsledkom som samozrejme veľmi spokojný, ale najviac ma potešilo, že dokázal aj napriek svojmu handicapu odjazdiť rovnocennú partiu aj s jazdcami triedy MX1, ktorí na Slovensku štartujú spoločne s MX2. Celkovo prišiel do cieľa 5. a 4., keď pred ním skončili len oveľa starší a skúsenejší český jazdci zvučných mien ako Sukup, Žerava, či Čepelák a v prvej jazde ešte Votroubek, všetci ale jazdiaci 450-ky. Chcel by som ešte spomenúť, že Rišo sa v nedeľu zúčastnil aj prvých pretekov majstrovstiev Čiech, kde pre túto sezónu hosťuje v Teame MAX2. Celkové 5. miesto je pri podstatne početnejšej a kvalitnejšej medzinárodnej konkurencii veľmi povzbudivé, keď získal 31 bodov, rovnako ako 4. Jaulin Sulivan z Francúzka. Aj napriek týmto výborným výsledkom som ale po porade s trénerom urobil rozhodnutie, že sa nezúčastníme budúco víkendových pretekov Majstrovstiev Európy v Španielsku a upriamime sa na tréning po zranení a hlavne doliečenie Rišovho ramena. Moje poďakovanie patrí všetkým našim partnerov, ale tiež členom tímu a ostatným ľuďom, ktorí s nami spolupracujú a pomáhajú nám. Špeciálne by som sa chcel poďakovať Csille Orosz z Budapešti, ktorá má výrazný podiel na tom, že je Rišo po tak krátkom čase od zranenia znova schopný jazdiť na motorke a vyhrávať.“

Pridané: 09.05.2015 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »