Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1757 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29905
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17664)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12241)
Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

MotoGP 2007 – 14 – Portugalsko, Estoril, 16. 9. 2007, Rossi je späť

 Zdieľať

Pridané: 26.09.2007 Autor: Brambo
Čitatelia: 3150 [Šport - MotoGP]

V Estorile zvíťazil Valentino Rossi, Alvaro Bautista a Hector Faubel.

 Portugalský okruh Estoril
Portugalský okruh Estoril

MotoGP

Na poleposition v Estorile sa objavil minuloročný majster sveta Nicky Hayden na Honde, jeho najlepší kvalifikačný čas mal hodnotu 1.36.301. Druhý sa kvalifikoval Casey Stoner na Ducati a tretí Valentino Rossi na Yamahe. Prekvapením bola štvrtá štartová priečka pre japonca Makota Tamadu.

V úvode pretekov viedol Casey Stoner pred Danim Pedrosom. Neskôr sa na chvíľu dostal do vedenia Pedrosa, no potom začal úradovať Vale, tak ako ho všetci poznáme. Po zhasnutí svetiel bol na piatom mieste, v treťom kole už na treťom a chvíľu na to sa dostal pred druhého Stonera a to dokonca na cieľovej rovinke na brzdy. O kolo neskôr bol už vo vedení pred Pedrosom. Históriu nám pripomenul aj Nicky Hayden, ktorý sa začal doťahovať na prvú trojku. V polovičke preteku sa dostal pred vedúceho Valentina Pedrosa a poradie sa ustálilo nasledovne: Pedrosa, Rossi, Stoner a Hayden. Zatiaľ predčasne skončili DePuniet, Guintoli, Barros a aj Tamada. Päť kôl pred koncom sa dostal Rossi späť do vedenia, ale nie... Pedrosa sa nedal ...no skvelé súboje. Zvíťazil nakoniec Valentino Rossi pred Danim Pedrosom a Casey Stonerom. Na štvrtej pozícii sa udržal Nicky Hayden.

 Kde mám ten skalpel???
Kde mám ten skalpel???

Prvá päťka po štrnástych pretekoch bodovo:

  • 1. Stoner 286 b
  • 2. Rossi 211 b
  • 3. Pedrosa 188 b
  • 4. Hopkins 150 b
  • 5. Vermeulen 147 b

250ccm

V štvrťlitroch štartoval z prvého miesta Andrea Dovizioso s kvalifikačným časom 1.40.355. V prvej rade stáli ešte Jorge Lorenzo, Hector Barbera a Mika Kallio. Kája „Abája“ Abrahám sa kvalifikoval na 21. mieste.

Červené svetlá sa najskôr rozsvietia a potom zhasnú. Jazdci vyrazili, poradie je také, ako na štarte, prvý Dovizioso, za ním Lorenzo a na tretie miesto sa prebojoval Julian Simon. V druhom kole sa dostal na tretiu priečku Mika Kallio no už v treťom kole musel kôli technickým problémom nedobrovoľne spomaliť. Na tretie miesto sa dostal Barbera. Čo znamenajú čísla 6, 12, 7, 3? Je to pokles a postup Alvara Bautistu jazdeckým poľom. A na trojke sa jeho pozícia nezastavila... 2 a 1. Najskôr sa dostal pred Lorenza a neskôr aj pred Doviziosa. Ale aj o štvrtú pozíciu sa zvádzal súboj, v ktorom figurovali Luthi, DeAngelis a Barbera. Alvaro Bautista išiel na hrane, zajazdil niekoľko najrýchlejších kôl, stále sa držal vo vedení a nakoniec aj zaslúžene zvíťazil. Druhý skončil Dovizioso a tretí Lorenzo, ktorého jazda bola vďaka slabšiemu motoru kľudnejšia ako inokedy. Karel Abrahám dokončil na výbornom desiatom mieste.

 Alvaro Bautista
Alvaro Bautista

Prvá päťka po štrnástych pretekoch bodovo:

  • 1. Lorenzo 257 b
  • 2. Dovizioso 206 b
  • 3. DeAngelis 197 b
  • 4. Bautista 160 b
  • 5. Barbera 130 b

125ccm

V kubatúre 125ccm si vybojoval poleposition Mattia Pasini časom 1.44.675. Druhé miesto na štarte patrilo Lukášovi Peškovi, tretie Simone Corsimu a štvrté Gáborovi Talmácsimu.

Do prvej zákruty vchádzal na prvom mieste Pasini, Lukáš na mieste šiestom. Už od úvodu preteku sme videli divokú jazdu, vedenie si stále držal Pasini, na druhom mieste jazdil Faubel a na treťom Corsi. Lukáš sa začal prepadávať a zastavil sa až na mieste štrnástom z ktorého opäť postupoval dopredu. V desiatom kole išiel k zemi Pasini, no svoj stroj zodvihol a pokračoval ďalej. Na špici sa zatiaľ odohrávali súboje ako remeň, viedol Corsi pred Faubelom a na tretie miesto sa dostal Talmácsi. Zo zadu sa ale prirútil Pol Espargaro, a to rovno na čelo vedúcej skupiny pred Corsiho a Faubela. V 16. kole jazdil Lukáš na deviatej pozícii, za ním pohyboval po páde Pasini. Posledné tri kolá nám ponúkli vynikajúce súboje, Espargaro sa snažil divokou jazdou na hrane udržať vo vedení, no ani Faubel, Corsi a Talmácsi sa nechceli vzdať svojich úmyslov. Faubel s Talmácsim sa dostali pred Espargara, o kolo neskôr bol Espargaro druhý a v poslednom kole Talmácsi do vedenia. Už to vyzeralo, že zvíťazí, no na cieľovej rovinke sa pred neho dostal Faubel. Jazdci nakoniec skončili v poradí Hector Faubel, Gábor Talmácsi a tretí Pol Espargaro. Mattia Pasini dokončil na ôsmom mieste a Lukáš Pešek trinásty.

 Stíhač Pol Espargaro
Stíhač Pol Espargaro

Prvá päťka po štrnástych pretekoch bodovo:

  • 1. Talmácsi 209 b
  • 2. Faubel 204 b
  • 3. Koyama 154 b
  • 4. Pešek 132 b
  • 5. Corsi 132 b

Už o týždeň, 23. septembra by sa mohlo rozhodnúť, či bude Casey Stoner na Ducati majstrom sveta. V Japonskom Motegi.

Pridané: 26.09.2007 Autor: Brambo Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »