ISSN 1336-6491 | Online: 2091 | Redakcia

Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (15844)
Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (7)  [Verzia pre tlač] Tlač

MotoGP 2007 – 6 – Taliansko – Mugello, 3.6.2007 V očakávanom Mugelle Rossi neporaziteľný

Pridané: 06.06.2007 Autor: Brambo
Čitatelia: 3578 [Šport - MotoGP]

Valentino Rossi vyvrátil pochybnosti a zvíťazil na domácej veľkej cene v talianskom Mugelle. V kategórii 250ccm sa radoval Bautista a v 125ccm Faubel.

Okruh Mugello s dlhou rovinkou

MotoGP

V mokrej kvalifikácii si zabezpečil poleposition časom 2.00.359 australan Casey Stoner, „vodník“ Chris Vermeulen bol druhý a Valentino Rossi tretí. Štartovú listinu doplnil z rodiny Robertsovcov v tíme svojho otca Kennyho brat Kurtis, ktorého sme už v šampionáte MotoGP mohli vidieť.

Pretek sa už išiel za slnečného počasia. Najlepšie odštartoval Casey Stoner, za ním Chris Vermeulen a Loris Capirossi. Randy DePuniet sa snažil napraviť zlý štart, eliminovať stratu siedmych miest, no jeho snaha ho poslala do štrkovej zóny. Valentino Rossi sa pohyboval v úvode preteku na siedmej až ôsmej priečke. Loris sa dostal pred Vermeulena a na cieľovej rovinke sa dostali dve červené Ducati vedľa seba, z čoho vyšiel načas víťazne Capirex. 1141 metrov dlhá cieľová rovinka nahrávala strojom Ducati a tak bolo otázkou, či im budú stíhať motocykle ostatných značiek. Ako sa zvyšoval počet odjazdených kôl, tak sa znižovala cifra pozície Valentina Rossiho, v šiestom kole bol Vale už na treťom mieste. Hore postupoval aj John Hopkins na Suzuki. Na čele sa držal 47 kilový Danny Pedrosa, stíhal ho Rossi, tretí bol Stoner, štvrtý Hopper a piaty prekvapivo veterán Alex Barros na Ducati tímu Pramac D´Antin. Dlho netrvalo, Vale sa dostal pred Pedrosu a začal zvyšovať svoj náskok. Smolu mal Carlos Checa, ktorý sa necítil na svojom motocykli dobre, čo viedlo až k pádu. Pretek predčasne ukončil aj Kurtis Roberts, ktorý musel kôli technickým problémom zájsť do boxov. Zato však Ducati Alexa Barrosa bola vo vynikajúcom stave, Alex sa dostal najskôr na štvrté miesto a neskôr na miesto tretie. To sa už ale blížil cieľ, na prvej cieľovej fotografii bol Valentino Rossi, na druhej Dany Pedrosa. Tretie miesto obsadil Alex Barros, štvrté Casey Stoner a piate John Hopkins.

250ccm

V kvalifikácii dvestopäťdesiatok, ktorá bola striedavo suchá aj mokrá, bol najrýchlejší Alvaro Bautista s časom 1.57.435, druhý stál na štarte Andrea Dovizioso, tretí Shuei Aoyama, štvrté miesto prvej rady doplnil Tomas Luthi. Jorge Lorenzo štartoval až z 20. priečky a tak ho čakala stíhacia jazda. Karel Abrahám štartoval z pozície štrnásť.

Štart preteku s polooblačným počasím sa vydaril Luthimu, keď sa dostal až do vedenia. Už od úvodu predvádzal Lorenzo „diviačiu“ jazdu, najskôr došlo k prvému kontaktu s Kalliom v jednej zo zákrut, neskôr dokonca Lorenzo zbavil Kalliovu motorku výfuku. Na obranu Lorenza treba však dodať, že príčinou druhého kontaktu bola technická závada Kalliovej KTM, ktorý náhle spomalil na výjazde zo zákruty. Fín v preteku už ďalej nepokračoval. Lorenzo postupoval nahor, zatiaľ bol vo vedení Bautista, za ním Dovizioso a DeAngelis. V dvanástom kole bol Jorge už vo vedení pred Barberom. Skupinu jazdiacu na čele doplňovali ešte Bautista, DeAngelis a Dovizioso. V 17. kole sa pred Lorenza dostávajú tímový kolegovia Bautista s DeAngelisom. Ich jazda však nepripomína jazdu kolegov. Pozície prvých troch jazdcov sa často menia, jazdci idú s maximálnym nasadením. V poslednom kole došlo k dramatickej situácii, keď došlo ku kontaktu medzi Lorenzom a Bautistom, Lorenzo sa dostal mimo trať a na trávnatej ploche havaroval. Po pästnom pozdrave rýchlo zdvihol svoju Apriliu a pokračoval v jazde. Jazdu dvestopäťdesiatok vyhral Alvaro Bautista, druhý skončil Alex DeAngelis a tretí Hector Barbera. Jorge Lorenzo stihol dôjsť na ôsmom mieste. Karel Abrahám dokončil pretek tesne za bodmi na 16. priečke.

• 1. Lorenzo 128 b
  • 2. Dovizioso 101 b
  • 3. DeAngelis 95 b
  • 4. Bautista 89 b
  • 5. Barbera 63 b

125ccm

V taktiež mokrej kvalifikácii si najlepšie poradil Hector Faubel, vďaka času 2.15.309 bol prvý, ktorého brali kamery na štartovom rošte. Ďalší jazdci v prvej rade boli Mike Di Meglio, Gabor Talmacsi a Dino Lombardi. Lukáš Pešek štartoval z ôsmeho miesta.

Na vlhkej trati najrýchlejšie vyrazil Koyama a to z piatej štartovej pozície, za ním sa zoradili Faubel a Talmácsi. Prekvapivé dobré umiestnenie na štarte nevyužil Lombardi, ktorý havaroval hneď po pár zákrutách. Lukáš Pešek sa pohyboval na desiatom mieste. Pretek najslabšej kubatúry nám predvádzal neuveriteľné súboje. Prvá desiatka sa počas celej doby držala pokope , komentár umiestnení jazdcov by bol úplne zbytočný. Dá sa povedať, že to čo sa dialo v tejto skupine, vyzeralo ako Brownow pohyb. Pešek sa pohyboval od tretej až po jedenástu pozíciu. A práve z jedenástej priečky, s miernou stratou začal Lukáš sťahovať, dotiahol sa na skupinu, do poslednej zákruty vchádzal dokonca piaty, no opotrebované pneumatiky nevydržali ten nápor a Lukáš z poslednej zákruty už nevyšiel. V cieli bol prvý Hector Faubel, druhý skončil Sergio Gadea, ktorý štartoval z dvadsiatej pozície a tretí dokončil Simone Corsi.