Anketa:
MINITEST MOTO GUZZI NEVADA 750 (LK)
ZdieľaťPridané: 22.07.2003 Autor: TTom
Čitatelia: 24012 [Testy a predstavenia - Test]
Chronické abstinenčné záchvaty som na čas utíšil. Vrátili sa. Po poslednej medikácii lekári zistili, že mi pomáhajú aj lieky, ktoré sa nepredávajú na kilá. A nie sú až tak propagované alebo profanované reklamou. Vedel som do čoho idem, po roku opäť otváram taliansku krabičku s názvom: NEVADA 750
Nemusí všetko vyzerať ako Harley. Toľko k dizajnu. Kožené gate zo sekáča obkročia stroja. Zrazoví prezentátori budú trochu sklamaní veľkosťou motocykla - obdobné kubatúry sa dnes nafukujú viac. Trojuholník ruky – nohy – riť pomerne malý, vysoké postavy a nohaté modelky by sa mali poobzerať po niečom inom. Ja mám rád tie ktoré sú iné... Sýtičujem, štartujem. Mierne kývnutie do strany po voľnobežnom pridaní ide ruka v ruke s nápisom na nádrži. Prakticky ťažko vyvážiť kľukové kilá, ktoré s rozbehnú jedným smerom. Posledný karburátorový guzimohykán sa zahrieva. Motor v porovnaní s Brevou má o chlp nižší výkon a o dva chlpy vyšší moment. (Mám údaje od výrobcu, katalógy hovoria inak.)
![]() |
Na motorku som namotal všetko neživé čo som potreboval. Nech žije nosič! Nech žije opierka! Aj reparačný stojan a padáky sú v základnej výbave verzie Club. Šoférske sedadlo je priestranné, druhé sedadlo skromné. Kdesi som o Nevade čítal prirovnanie, že spolujazdec sa tu má ako kráľ. Len to doplním: ako kráľ, ktorý dostal šachmat.
Guziservisák mi ochotne nastavil radiacu páku podľa mojich potrieb. (Ďakujem.) Pri zaradení jednotky mi trochu chýbal informačný „cvakes“ pretože kontrolka neutrálu si zo mňa robila srandu. Uhol pod kolenami a umiestnenie stupačiek nekorešponduje celkom s čoproidným nádychom motorky, ale celodenná posiedka nie je problém (pre mňa). Len párkrát som naťahoval nohy. Pri klasickom posede na chopproch každú nerovnosť zhltne chrbtica, tu sa však dá zapružiť do nôh. Otáčkomer je tiež nezvyklý, ale poteší. Ručičky sa pohli a ukazujú tam, kam vždy - preč z mesta.
![]() |
Šesťdesiatku s rezervou zvláda päťka (2000), z mesta som vykľučkoval na štvorke (2400), alebo trojke (2900) – pretože občas treba pridať – keď sa v zrkadlách zjaví nejaká chemoblondína v offroade ktorá si zdokonaľuje náter. Pri akceleráciách sa vibrácie mierne prenášajú do zrkadiel, ale stále je možné rozoznať či sa blondína ešte maľuje, alebo už trepe nezmysly do mobilu. Všetky guzičoproidy sú charakteristické značnou svetlou výškou, a tak prípadný obrubník nenačne olejovú vaňu. O prevodovke nejdem písať oslavné verše. Zo začiatku to chce medziplynové triafanie do vhodných otáčok alebo pošteklenie spojkou. Po pár kilometroch sa to človeku dostane do krvi. Namiesto diplomovej práce na tému prevodové ústrojenstvo, poviem len zjednodušene: rýchlosti sa pri guzinách „necvakajú“, ale „zasúvajú“. Aby som uzavrel tému prevodovka – kto vie, vie aj s týmto. Kto nevie, nech jazdí na skútri.
Kvaltujem päťku a žmýkam. Kilečko pri 3500 (o 500 menej ako pri Breve). Hodnotu 4000 mi oznamuje nielen otáčkomer, ale i masážne svrbenie v chodidlách, na päťke to znamená rýchlosť 110. Stupačková rezonancia sa objavuje len v v malom intervale v okolí spomínaných 4000. Vybojovanú 130tku dosahujem pri 4900. Maximálku udávajú 170, ale pri 150 a 5600 som si povedal že stačí. Aj plynová rezerva tam už bola malá. Z Rudna to sekám na Ilavu, idem stúpať a zákrutovať. Nerovnosti pri prejazdoch tiahlych zákrut vyvolávajú pocity neistoty, mierne rozvlnenie. Pri športových aktivitách Breva jednoznačne víťazí. Brzdové systémy sa nepýšia modrenou, ale plne postačujú. Svedčí o tom aj fakt, že zhodné brzdy zdedila aj „ostrejšia“ Breva. Nedávno som v súvislosti s Nevadou čítal pochvalnú ódu na zadný brzdový bubon. S autorom tohto výroku súhlasím, len si dovolím maličké doplnenie: vzadu nie je bubon. Je tam kotúč...
Ropné ložiská neohrozíte, dá sa dosiahnuť pekných 5,2 na sto. Vstrekovanie to časom možno ešte zníži. Pre fajnovejšie nosy bude v ponuke aj verzia s katalyzátorom, ktorý však motoru odkusne 3kW a 1Nm. Spálil by som ešte zopár litrov, ale je tu čas lúčenia. Big Boss z GVP MOTO Komárno preberá odo mňa Nevadu a súčasne mi sľubuje Californiu. Sú okamihy pre ktoré sa oplatí žiť!
TTom (ttome@orangemail.sk)
![]() |
Technické parametre MOTO GUZZI NEVADA 750 (LK)
- Motor: 744 ccm, štvortaktný dvojvalec do V (90 stupňov),
- vzduchom chladený, 4 ventily, OHV, 2 x karburátor
- Vŕtanie x zdvih: 80 x 74 mm
- Kompresný pomer: 9,6:1
- Výkon: 34 kW pri 6 600 ot./min.
- Krútiaci moment: 57 Nm pri 3 000 ot./min.
- Prevod: 5 rýchlostí, kardan
- Rozmery d/š/v: 2 205/875/1 180 mm
- Výška sedadla: 770 mm
- Rázvor: 1 482 mm
- Hmotnosť: 199 kg (pohotovostná), 400 kg (celková)
- Kolesá: 18 x 2.15, 16 x 2.50
- Pneumatiky: 100/90-18 56H, 130/90-16 67H
- Pruženie: vpredu – teleskop 40mm zdvih 140mm, vzadu – tva tlmiče, zdvih 120mm
- Brzdy: kotúč 320 mm, kotúč 260 mm
- Max. rýchlosť: 170 km/h
- Cena: 298 500 SK (22.7.2003) www.motoguzzi.sk
S prihliadnutím na charakteristiku a štýlovú príslušnosť vozidla, som so skúšobným motocyklom zavítal do obce, v ktorej sídli zvyšok nášho motoride testovacieho tímu. Zastal som pred Agentosovou šopou. Nesmelo som zaklopal, pílka na železo stíchla, dvere sa otvorili. Odskočil som si do miestneho šenku a nechal oboch odborníkov, aby v kľude obzreli motocykel. Agentos1 vám posiela nasledovný prejav:
Agentos1: No oné. No velice cool je ten zamerikanizuaný názov mašiny. A velice sa mi lúbel aj ten orol na nádrži. No lebo som mysleu že to znamená Ameriku a slobodu. Sused začau hneď kmásať ten otáčkomer lebo si ho chcel priondiť na čopra, že sa bude tváriť že má Magnu. A popritom mi hovorel, že to orlovské logo používalo talianske vojnové letectvo. A že značku založili dvaja letci a mechanik, keď sa im nestelo bombarduvať. A že jeden pilot sa zabil a že ten orol je tam na jeho počesť. No a pilotkovci porobili najskór ležatý jednovalec so štyrma ventilmi (1920). Porobili kadejaké motore ale podareu sa im aj pollitrový V8 (1954). No ale žandári im na tom namerali 243km/h, tak dostali moc velikú pokutu a už to nevyrábali. A raz sa pilotkovci nudili a spomenuli si na motorky Victoria a porobili aj oni takéto čaptavé valce. No strašné somariny mi trepau ten sused! No ništ. Ináč šeckých čoperákov pozdravujem a nezabudnite byť cool!
Agentos1 v.r. (www.panthera.host.sk)
Pridané: 22.07.2003 Autor: TTom Zdieľať
Súvisiace články:
- MINITEST MOTO GUZZI BREVA 750 (LL) - TTom
- MINITEST HONDA JAZZ NSS 250 (MF07) - TTom
- MINITEST HONDA VTX 1300 S (SC52) - TTom
- MINITEST HONDA CB 1300 (SC54) - TTom
- Moto Guzzi Nevada, V7, Special a Racer v sezóne 2012 s inovovaným motorom - zeON
- Bezpečne na cestách: Ánalýza brzdenia - porovnanie auto vs. moto, bezpečný odstup - kemo
- MINITEST HONDA FORZA NSS 250X (MF08) - TTom
- Minitest prídavného brzdového svetla Excelle Ray - Herghott
- Suzuki SV 650 - FESCHI
- Honda CBF500 - Samo4
Ďalšie články tohto autora:
- Motocyklový alarm MT7 - dojmy a skúsenosti
- MINITEST MOTO GUZZI BREVA V 1100
- Test: Motocyklový alarm MT 7 - montáž a skúsenosti
- MINITEST HONDA FORZA NSS 250X (MF08)
- Z STK na odťahovke?
- Už neni som motorkár!
- MINITEST HONDA JAZZ NSS 250 (MF07)
- MINITEST HONDA CBF 500 (PC39)
- FOTOSÚŤAŽ – DRUHÉ KOLO
- MINITEST HONDA SHADOW VT 750C (RC50)
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Galéria ku článku:
Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!