Anketa:
Japonské vidlicové motory v endurách
ZdieľaťPridané: 07.05.2007 Autor: gilbert
Čitatelia: 10729 [História]
Vznik japonskej koncepcie vidlicových motorov v endurách sa odhadom dá situovať po roku 1978. Vtedy totiž Thiery Sabine uviedol do odvetvia rely niečo nezvyčajné - maratón medzi Parížom a Dakarom. Nezvyčajné bolo to, že mimo áut pretekali motocykle aj doprovodné kamióny.
V prvých ročníkoch žiarila Honda so svojim jednovalcom XL 600R. Konkurenciu mala v Yamahách a vytrvalcoch BMW. Po úspešných rokoch, kedy Cyril Neveu (sedlal Hondu od roku 1981) dosahoval prvé priečky (1982) v motocyklovej kategórii sa však začala Honda prepadávať a vavríny zožínali motocykle BMW a Gaston Rahier. Podotýkam, že motocykle boli nekapotované vybavené veľkými nádržami o objeme okolo 50 litrov paliva, mali vysoké krosové blatníky a viac svetiel (u Hondy boli tri).
Z jednovalca o zväcšenom objeme 620 cm3 sa síce dal vydolovať výkon 55 kW, ale na konkurenciu to nestačilo. Konštruktéri Hondy tento handicap vyriešili po svojom. Nechceli kopírovať BMW a preto vytvorili vzduchom chladený vidlicový dvojvalec s rozovretím valcov 45°, rozvodom 2x OHC a pohonom zadného kolesa kardanom. Bol to dakarský špeciál XLV 750 s porovnateľným výkonom ako mala konkurencia. Bolo to naozajstné delo a poradie na prvých miestach sa opäť nieslo v réžii Hondy (C. Neveu 1986). Každý priaznivec chcel vlastniť takéhoto terénneho mastodonta. BMW vďaka stálosti koncepcie mala svojich stálych priaznivcov a teda XLV 750 R spravila chaos na trhu veľkých endúr.
Reakciou bol taliansky enduromonster Cagiva Elefant 650 s motorom Ducati. Replika púštneho špeciálu Hondy sa stala vo svete hitom a bola vrcholom rady XL (endurá od 50 po 750 cm3). XLV-éčka mala objem 749 cm3 (rozmery 67 x 53 mm), dosahovala výkon 41 až 45 kW pri 7000 ot./min., mala dva karburátory Keihin 36, päťstupňovú prevodovku, elektronické zapaľovanie, rám bol uzavretý kolískový s ochrannou lyžicou pod motorom, predná vidlica bola klasická teleskopická a zadná so systémom Pro-Link. Pod sedadlom boli vedené dva výfuky, v ľavom ramene zadnej vidlice bol kardan, kotúčová brzda bola vpredu a bubnová vzadu. Tento terénny mastodont mal vzhľad klasického endura s veľkou nádržou.
Na japonskom trhu však takéto enduro chýbalo a preto sa vedenie krátko na to rozhodlo domáci trh obohatiť o niečo podobné s objemom 400 cm3. Motor tohoto endura však bol odlišnej koncepcie. Bol prevzatý z cestovného modelu VT 500E, ci customu VT 500C. Náležito sa s ním technici pohrali a dodali tomuto motoru terénny priebeh krútiaceho momentu a zmenšili mu objem. Rozovretie valcov bolo 52° rozvod bol jednoduchý OHC a pohon zadného kolesa bol reťazou. Tento malý vidličák nenapodoboval vzhľadovo XLV-éčku, ale mal svoj vlastný dizajn, ktorým vytvoril základ pre nasledujúci najpopulárnejší okapotovaný typ TransAlp. Veľká nádrž zostala aj tu dominantou a výfuky boli vyvedené obidva na pravú stranu. Dva samostatné tlmiče nahradil jeden. V druhej polovici 80. rokov sa však trend púštnych motocyklov začal uberať kapotovaným smerom, co sa prejavilo aj u ich replík.
Motocykle sa stali elektronickými laboratóriami, vďaka čomu jazdci už toľko neblúdili a takisto ich doprovod včašie našiel pri havárii, či poruche motocykla. Popularita púštnych maratónov celosvetovo začala rásť. Mimo Dakaru sa začali usporadúvať aj iné maratóny ako Rely faraónov (Egypt), Rely Dubaj (prezentácia pohonu obidvoch kolies 2x2), púštne maratóny v Austrálii, Novom Zélande a podobne a samozrejme maratón v Amerike nazvaný Baja.
Následne aj produkčné modely japonských endúr s vidlicovými motormi podľahli trendu okapotovania a výrobcovia pre ne odvtedy používali názov „cestné enduro“. Súcasnosť ale priniesla modelom Varadero úder pod pás tomuto segmentu a v mojom ponímaní vznikla nová kategória „okapotovaný supermotard“, ktorý v klasickom teréne je stratený. Je povýšený na turistický motocykel vzhľadovo pripomínajúci cestovné enduro.
Pridané: 07.05.2007 Autor: gilbert Zdieľať
Súvisiace články:
- Japonské vidlicové motory III - gilbert
- Japonské vidlicové motory V - Africa Twin - gilbert
- Rally Dakar ročník1987 - Cyril Neveu piaty krát jedničkou - zeON
- Prehľad víťazov Rely Dakar - sita
- Japonské vidlicové motory VI - Honda Varadero - gilbert
- Honda CBR 900 RR Fire Blade vs. Suzuki GSX - R 750 - feci
- Návšteva výrobných tovární značky KTM v Mattighofene - Awia
- Švédske vidlicové motory v endurách - gilbert
- Talianske vidlicové motory - gilbert
- Dakar „Výzva pre tých čo idú, sen pre tých ktorí ostali za“ Ročník 1978/79 - zeON
Ďalšie články tohto autora:
- Značka Pannonia na Slovensku v roku 2004
- Prieskum trhu doma a v okolí - Retro malorážky - jeseň 2024
- Malá poznávacia jazda okolo priehradného múra
- Takmer letné zážitky pri Lipne
- V sedle Titanicu druhýkrát
- Veľká cena veteránov Pezinská Baba 2004
- Pionier dragster
- Jarné prázdniny... Jánska dolina... Vodopád Šuštiačka
- Jarné prázdniny - Jánska dolina a Stanišovská jaskyňa
- Jarné prázdniny - prvýkrát bez snehu, no na dvoch kolesách
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Najsledovanejšie videá:
Tričko Motoride.sk
Vtip
Pridal:
hlopy z vychodu isli do anglicka za robotu. Nasli sebe robotu dakdze vo Welse v mesce Newport. Pan domu jim hutory. Chlopy,ja idzem na tydzen do Spanielska a za tydzen chcem mac vymalovany dom,farbu mace kupenu,najdzece ju za maštaľňu v garažu.chlopy se pocesili ze jich nichto nebudze dirigovac a kec majitel domu posol ta jeden hutory. Chlopy,idzeme nato,ale by trebalo persi daco vypic ne! Kedze nemali penezi,ta predali jedno vedro farbi. Na druhy dzen predali druhy vedro farbi,a tak to islo cali tydzen az na koncu tyzdna se prebrali a jeden znich hutory. Do piči chlopy,neska pridze pan domu a mi nepofarbyli nic a ani farbu nemame! Dalsi se postavy a hutory,sluchajce chlopy,jest tu isce das deco farby a majitel ma u maštalni koňa,ta mu nafarbime pysky a povime ze vypil farbu. No ta tak urobili,prisol pan domu a se pyta. To com dom nepofarbeny? Ta kuň vypil farbu. Pan domu zobral pušku,odjebal koňa. Chlopy se pytaju,ta com sce ho zabili? Na chuj mi takoho koňa,pred vami u mne robili Poľaci a zožral 65 mišky cimentu.