ISSN 1336-6491 | Online: 1390 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29915
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17671)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12244)
Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

Na Slovensku po 14 rokoch opäť Šesťdňová

 Zdieľať

Pridané: 27.10.2002 Autor: sita
Čitatelia: 7478 [Šport - Enduro]

P. Lazar: "Na Kongrese v Prahe sme sa dohodli aj na väčšom sprofesionalizovaní endura"

BRATISLAVA 21. októbra (SITA) - Z pražského kongresu Svetovej motocyklovej federácie (FIM) sa v nedeľu vrátil šéf komisie endura a rely Slovenskej motocyklovej federácie Peter Lazar. Najdôležitejšou správou, ktorú pod Tatry priniesol, je skutočnosť, že Slovensko uspelo v niekoľkoročnej snahe usporiadať opäť motocyklovú olympiádu - tradičnú Šesťdňovú súťaž enduro. Najlepších jazdcov v endure privíta Slovensko znovu po štrnástich rokoch, a to v roku 2005. SR teda bude hostiť jubilejný 80. ročník tohto prestížneho podujatia. Naposledy sa Šesťdňová uskutočnila na Slovensku, konkrétne v Považskej Bystrici, v roku 1991. "Jedinými našimi protikandidátmi boli Fíni, ktorý však chcú pre Šesťdňovú vystavať úplne nový areál. Aj z tohto dôvodu sme sa s nimi dohodli, severania budú Šesťdňovú hostiť až o ďalšie dva roky v roku 2007. V kalendári majstrovstiev sveta i majstrovstiev Európy však opäť nemáme žiadne zastúpenie. Predovšetkým preto, že zo strany našich organizátorov nie je záujem," povedal v pondelok pre agentúru SITA P. Lazar, ktorého na Kongrese potvrdili opätovne za člena komisie endura a rely FIM. Najbližšia Šesťdňová sa uskutoční v roku 2003 v Brazílii, o rok neskôr sa podujatie bude konať v Poľsku. "Dohodli sme sa aj na väčšom sprofesionalizovaní endura, takže na majstrovstvách sveta, či Európy už nebudú môcť štartovať všetci, ktorí si dajú prihlášku, ale vypracuje sa určitý systém kvalifikácie. Kongres bol v Prahe veľmi dobre zorganizovaný, Česi si dali naozaj záležať na jeho príprave, a tak sa žiadne problémy nevyskytli. Funkcionári schválili do funkcie prezidenta FIM na ďalšie štyri roky Taliana Francesca Zerbiho. V sobotu sa na záverečnom bankete v Žofínskom paláci všetci rozišli v dobrej nálade," dodal šéf komisie endura a rely SMF Peter Lazar.

© 2002, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Pridané: 27.10.2002 Autor: sita Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »