Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1511 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29918
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17672)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12246)
Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (9)  [Verzia pre tlač] Tlač

„Blog“ Projekt z cesty do terénu - Endurovje príprafka

 Zdieľať

Pridané: 16.10.2012 Autor: Milan Mikulík - mikulec
Čitatelia: 4260 [Testy a predstavenia - Test]

Možno sa to nezdá, ale aj takéto niečo ma posúva ďalej. Jazdiť aj niečo iné, ako len MX trať. Minimálne preto, že to trochu spestruje jednotraťový stereotyp a mne sa potom chce stále trénovať.

Ešte som vlastne ani nenapísal čo a už vysvetľujem. Takže čo to vlastne zaraďujem do môjho tréningového jazdenia? Ja to nazývam Endurovje príprafka.

Video: Enduro tréning 2 -„Blog“ Projekt z cesty do terénu

Je to zmes rôzneho jazdenia na rôznych podkladoch a prekonávanie prekážok. Nejde tu ani tak o čas, teda prejsť to čo najrýchlejšie, ale ide skôr o to, aby sa počas jedného kolečka vystriedalo viac prvkov a rôznych štýlov jazdenia. Aby tu boli aj "trialové" prvky a naučil som sa viac ovládať svoj stroj aj pri malých rýchlostiach.

Niečo v zmysle toho, čo som povedal pri Miriaminom sústredení: Ešte som si všimol jednu vec, ktorú by Mirka mohla zdokonaľovať. Jednoduché a klasické „trialové prdkanie“, niečo ako jazda pomalosti Čo najpomalšie prechádzanie terénnych nerovností. Možno sa to nezdá, ale mne osobne to pripadá ako keď „dedo Miyagi“ učil Daniela karate a pritom mu dal leštiť auto a natierať plot. Na prvý pohľad sa zdá, že to je hlúposť, ale nakoniec sa ukáže, k čomu sa to hodí. Myslím si, že tam by získala veľa k ovládaniu motorky. Skrátka pracovať s ťažiskom.

Takže začínam cez prejazd valu na autokrosovú dráhu, ktorá je skoro samá rovina, podklad je utlačená aj kyprá hlina, kamene, prašina. Tu sa dá cibriť rýchlosť a čo najmenej únavný postoj na motorke, rýchly prejazd otvorených zákrut a prechod z rýchlosti na plné brzdy.

Nasleduje prejazd, alebo preskok cez val do stromovej časti. Trať sa tu dá namotať kade tade a tak si zvoliť aj rýchlosť, či technickú náročnosť prejazdu. Podklad je tu hlineno-piesočný a mäkký. Nejaké výmole, nejaké umelé prekážky a samozrejme stromy. Tu sa dá pri preklápačkách medzi stromami trénovať práca s motorkou v stúpačkách a taktiež práca s plynom a hneď na to s brzdami.

Nasleduje pre mňa najťažší úsek. Po krátkej rovinke, ktorú dávam na trojke, ísť na brzdy, radiť do jedna, prejsť cez výmoľ a cez točku vyprášiť dosť strmý výjazd. Aby to nebolo také jednoduché, sú tu korene a výjazd býva dosť často klzký. Potom je dlhšia rovina, radím do štyri, takže následne pred lomeným odklopeným zrázom znova prudko brzdím a dávam do dva. Prechádzam medzi stromami po okraji brehu tesne „nad“ vodou. Potom prejazd cez OSB dosku, krátky strmý výjazd na trať a popri motokrosovej trate znova na „štart“.

Video: Enduro tréning 1 - „Blog“ Projekt z cesty do terénu

Počas tréningu každú jazdu mením smer jazdy. Aby som sa ju rýchlo nenaučil a nespravil z toho rutinu.

Postupne ju budem musieť okoreniť o rôzne technické prekážky, toto je len taký začiatok.

No a čo z toho mám okrem toho, že si spestrujem bežný tréning? Ako som už napísal. Dá sa tu zdokonaľovať ovládanie motorky, práca s ťažiskom a hlavne zaťažujem aj iné svalové partie a iným spôsobom, ako pri bežnom motokrose. Určite viac cítim po tréningu stehná. Tie zatiaľ najviac.

A čo si od toho sľubujem? No že budem lepší, rýchlejší a vydržím jazdiť v preteku na plné gule celých 12 min + 2 kolá. A čo ja viem čo ešte? Možno ma časom chytí aj enduro a tak to nebude potom pre mňa veľký šok, zmeniť účelovo vytvorenú trať pre motokros, za vypáskovanú cestičku medzi stromami...

Motocykel na test poskytla spoločnosť motocorse. Mikulec jazdí do terénu v oblečení Acerbis a na nohy obúva Forma Dominator Comp.

Projekt Z cesty do terénu podporili: Motocorse.sk a acerbis.sk www.husqvarnamotorcycles.sk www.acerbis.sk

Pridané: 16.10.2012 Autor: Milan Mikulík - mikulec Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (9)  [Verzia pre tlač] Tlač

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »